Досліди на пацюках вказали на еректильну дисфункцію від далеких космічних подорожей

Досліди на пацюках показали, що галактичне космічне випромінювання та мікрогравітація, яким сильно піддаватимуться астронавти у довгих місіях у відкритому космосі, змінюють стінки артерій та кровопостачання у такий спосіб, що це загрожує еректильною дисфункцією. Водночас результати вказують, що хоч наслідки для чоловічого здоров'я можуть тривати й протягом десятиліть, усунути їх може лікування антиоксидантами, що відновлять пошкоджені тканини. Дослідження опубліковане у The FASEB Journal.

Brian McGowan / Unsplash

Brian McGowan / Unsplash

Чому на це звернули увагу?

Найближчими роками NASA планує повернути на Місяць людей, а до 2040 року — відправити пілотовану місію на Марс. На такій відстані від Землі астронавти будуть піддаватися великій дозі галактичної космічної радіації та тривалій мікрогравітації, наслідки яких для здоров'я все ще вивчають. Хоч вчені вже знають, що космічні польоти призводять до втрати м'язової та кісткової маси, підвищеного ризику раку та серцево-судинних хвороб, а також довготривалих анемій, маловивченим аспектом є наслідки для сексуального здоров'я людини, яке має визначальну роль у задоволеності життям. Зокрема, вчені Університету штату Флорида та Університету Вейк-Форест зацікавилися, як космос впливає на чоловіків, зважаючи на те, що й на Землі 52 відсотки старших за 40 років чоловіків стикаються з еректильною дисфункцією.

Як вивчали вплив космосу на чоловіче здоров'я?

Науковці провели досліди з 86 пацюками, яких в NASA на чотири тижні помістили у симулятори, що відтворювали умови космосу. В одному з них тварин тримали у положенні з піднятими на 30 градусів задніми ногами й хвостом, щоб зімітувати відтік крові з кінцівок до голови, як при мікрогравітації. В іншому тварин піддавали космічній радіації, як у глибокому космосі. Відтак пацюкам давали можливість відновитися за земних умов 12-13 місяців.

Що сталося з пацюками?

Результати свідчать, що космічна радіація, та меншою мірою мікрогравітація, спричиняють сильний оксидативний стрес в стінках артерій, які постачають кров до пеніса, та печеристому тілі статевого члена. Процес залучає молекулярні сигнальні шляхи, які критичні для нормальної еректильної функції у чоловіків. При цьому ефект зберігався навіть після річного відновлення, вказуючи на довготривалі наслідки.

Утім, принаймні частково усунути негативні наслідки вдалося у пацюків лікуванням антиоксидантами, що покращували функціонування стінок судин. Тому є ймовірність, що антиоксидантами можна уникнути еректильної дисфункції через тривалі космічні місії. Проте надалі варто перевірити, чи спостерігатимуться і в астронавтів подібні порушення сексуальної функції, а також дослідити, чи є ризики для статевого життя жінок, яких ставатиме більше у космічних місіях.

  • Вже у 2024 році NASA планує відправити знову відправити до Місяця астронавтів у рамках місій «Артеміда». Перші чотири її астронавти, імена яких уже назвали, лише облетять супутник, однак у 2025 році планується висадити людей на Південному полюсі Місяця.