Добавки вітамінів С та Е посприяли розростанню раку легень у мишей

Споживання дієтичної добавки у вигляді вітаміну С та Е призвело до розростання кровоносних судин всередині пухлин раку легень у піддослідних мишей. Це може сприяти росту та поширенню самих пухлин, вважають шведські і китайські науковці. Дослідження коротко описане виданням New Scientist та опубліковане у The Journal of Clinical Investigation.

Laurynas Mereckas / Unsplash

Laurynas Mereckas / Unsplash

Як виявили дію вітамінів?

Вітаміни С та Е є антиоксидантами, які широко використовуються людьми як добавка до харчування. І оскільки одне з досліджень останніх років вказало, що антиоксиданти можуть сприяти поширенню пухлин легень у мишей, вчені Каролінського університету та Університету Чженчжоу вирішили перевірити, як ці поширені добавки впливатимуть на рак. Для цього вони стали додавати вітаміни С і Е у воду мишам із пухлинами — мишачим раком легень або людськими пухлинами раку легень. Дозування поступово збільшували, поки не добилися споживання надлишку вітамінів, як це часто буває при самостійному прийманні цих препаратів у людей.

Як діють вітаміни?

З'ясувалося, що і в мишачих, і в людських пухлинах збільшилася кількість кровоносних судин зі збільшенням дози спожитих вітамінів. Дія цих антиоксидантів виявилася опосередкована білком BACH1. Знижуючи рівні реактивних видів кисню, антиоксиданти активують BACH1, який збільшує експресію гена, що залучений до утворення нових кровоносних судин. А щільніша мережа кровоносних судин забезпечує пухлини кращим живленням, потенційно сприяючи їх розростанню, але водночас збільшуючи чутливість раку до терапії, яка націлена на пригнічення судин у пухлинах.

Дослідники наголошують, що потрібно більше досліджень, щоб зрозуміти, чи відбувається такий самий процес і в людському організмі. Однак вони припускають, що людям із раком легень варто бути обережними та не приймати харчові добавки з вітамінами С та Е, а намагатися покривати потребу в речовинах збалансованим харчуванням.

  • Водночас у багатьох людей, а особливо дітей, спостерігається нестача вітаміну А, який дуже чутливий до термічного оброблення. Щоб зробити його стійкішим, вчені запропонували огорнути його в полімерну оболонку, яка зберігає вітамін навіть при кип'ятінні, але вивільняє його в організмі під дією шлункового соку.