Полімерна оболонка захистила вітамін А в їжі від руйнування

Американські дослідники розробили полімерне покриття для вітаміну А, щоб вберегти його від руйнування при зберіганні та готуванні, у тому числі кип'ятінні. Важливо, що оболонка з полімеру не заважає засвоюванню поживної речовини. Додавання мікрочастинок нутрієнтів із полімерним покриттям допоможе боротися з поширеним у бідних країнах дефіцитом вітаміну А у вразливих верств населення. Відкриття опублікували у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Зображення мікрочастинки з вітаміном А, де зеленим показано полімерне покриття, а рожевим - крохмаль. Ruojie Zhang, Shahad Alsiari, David Mankus, Margaret Bisher, Abigail Lytton- Jean, Robert Langer, Ana Jaklenec. Koch Institute at MIT

Зображення мікрочастинки з вітаміном А, де зеленим показано полімерне покриття, а рожевим - крохмаль. Ruojie Zhang, Shahad Alsiari, David Mankus, Margaret Bisher, Abigail Lytton- Jean, Robert Langer, Ana Jaklenec. Koch Institute at MIT

Без оболонки вітамін у їжі не діє?

Для людського організму вітамін А критично потрібний. Серед іншого, він забезпечує нормальний розвиток ембріона, а після народження сприяє роботі імунної та зорової систем. Нестача вітаміну А є однією із найпоширеніших у світі форм недостатнього харчування, зачіпаючи близько 190 мільйонів дітей дошкільного віку та 20 мільйонів вагітних жінок, переважно в Африці. Вона належить до провідних чинників дитячої сліпоти та смертності від інфекцій у дітей і вагітних. А спричиняється ця нестача через недостатнє споживання з їжею вітаміну, його попередників та речовин, що сприяють його засвоєнню, особливо у людей, що часто стикаються з інфекціями (через те, що хвороба може погіршувати засвоюваність поживних речовин та зменшувати апетит).

З метою побороти цю проблему ще в 1990-х роках у країнах з низьким доходом почалася програма ВООЗ з періодичної роздачі дітям капсул з вітаміном А у високій дозі, однак це мало обмежену ефективність. Постійне підтримання вітаміну А на адекватному рівні, якого можна досягти покращенням харчування, має кращу дію на організм. Та збагатити їжу вітаміном А важко через його нестабільність при зберіганні та термічному обробленні. Висувалися ідеї огорнути його в оболонки, але поки що захист або діяв погано, або ж перешкоджав вивільненню препарату в травній системі. Вчені Массачусетського технологічного інституту пропонують нове рішення — використати для покриття полімери.

Як полімери вбережуть вітамін у їжі?

Науковці звернули увагу на полімер BMC, що вважається загалом безпечним і вже зараз використовується у харчовій та фармацевтичній промисловості як покриття для ліків та добавок. Вчені утворили з полімеру сферичні частинки розміром 100-200 мікрометрів, усередину яких заключили вітамін А. Зовні їх покрили крохмалем, щоб запобігти злипанню мікрочастинок один із одним.

Досліди показали, що при поміщенні частинок у симульовану шлункову кислоту оболонка менш ніж за 15 хвилин розчиняється, вивільняючи вітамін А. Водночас, вивільнення не відбувається у воді навіть за температури 100 градусів.

Стійка оболонка також успішно захистила сам вітамін А. Половина вільного вітаміну А деградує в окропі чи бульйоні за 15 хвилин, але в оболонці понад 60 відсотків речовини збереглося у цілості навіть через 5 годин кипіння. Це означає, що покриття може захистити вітамін від руйнування при готуванні їжі, тож мікрочастинками можна збагатити бульйонні кубики, які широко поширені, зокрема, в Африці. При зберіганні мікрочастинок у складі бульйонних кубиків за температури 40 градусів Цельсія і вологості 75 відсотків (за таких умов ВООЗ рекомендує тестувати зберігання ліків) навіть через 12 місяців вдалося відновити понад 50 відсотків вітаміну А, що в 4,5 раза більше за вітамін, що зберігався у вільному вигляді.

Попереднє випробування на людях показало хорошу засвоюваність інкапсульованого в полімер вітаміну, мікрочастинки якого додали в хліб. Він абсорбувався на тому ж рівні, що й вільний вітамін, а отже, може допомогти з його дефіцитом у бідних країнах. І дві компанії вже вирішили застосувати цю технологію до збагачення харчових продуктів, причому не лише вітаміном А, а й іншими поживними речовинами.