День на Урані виявився довшим за попередні оцінки. Але лише на 28 секунд
Аналіз зібраних за десятиліття даних космічного телескопа «Габбл» показав, що доба на Урані триває на 28 секунд довше, ніж за попередніми оцінками з апарата «Вояджер-2», який досліджував планету у 1986 році. Переоцінити період обертання Урана та, відповідно, тривалість доби на планеті вдалося за допомогою спостережень за полярними сяйвами та магнітними полюсами планети. Цей метод може допомогти визначати період обертання будь-яких небесних тіл, де є полярні сяйва, зокрема екзопланет. Дослідження опублікували в журналі Nature Astronomy.

Полярні сяйва на Урані, за допомогою яких встановили період його обертання. ESA / Hubble, NASA, L. Lamy, L. Sromovsky
Скільки ж тепер триває день на Урані?
Похибка у 28 секунд у періоді обертання Урана між вимірюваннями «Габбла» та «Вояджера-2» може здатися незначною. Однак через неї виникла похибка у визначенні розташування магнітних полів планети на цілих 180 градусів довготи вже через 1,7 року після прольоту «Вояджера-2». Через це протягом десятиліть науковці не могли встановити розташування осі магнітного поля планети відносно осі її обертання.

Полярні сяйва на південному (червоні лінії) та північному (сині) магнітних полюсах Урана. Lamy et al. / Nature Astronomy, 2025
Завдяки знімкам полярних сяйв Урана в ультрафіолетовому діапазоні, зробленим «Габблом» у 2011-2022 роках, науковцям вдалося визначити період обертання з у 1000 разів більшою точністю, ніж раніше. Вони встановили, що доба на Урані триває 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди. Ці вимірювання допоможуть у подальших вивченнях магнітного поля планети та плануванні місій до неї.
- Незвичну магнітосферу Урана науковці досліджують уже досить давно, але нещодавно виявилося, що зафіксоване «Вояджером-2» незвичайне зміщення магнітного поля планети пов’язане із тимчасовою сонячною активністю під час прольоту апарата.
- На планеті виявили також рентгенівське випромінювання, яке виявилося сильнішим за випромінювання від інших гігантів — Юпітера та Сатурна.