Деймос і Фобос прибули до Марса з Головного поясу астероїдів

Дослідження спектрів супутників Марса Деймоса та Фобоса виявили, що склад жодного з них не схожий на склад порід з будь-якої точки Марса. Натомість супутники виявилися схожими на астероїди, які розташовані у Головному поясі — між Марсом і Юпітером. Відкриття підтверджує гіпотезу, що Деймоса і Фобоса Марс захопив собі з поясу астероїдів, а не утворив зі своїх уламків, що вилетіли у космос під час масивного зіткнення у минулому. Дослідження опубліковане в Astronomy & Astrophysics.

Фобос (зліва) і Деймос. NASA

Фобос (зліва) і Деймос. NASA

Якими астероїдами можуть бути Деймос і Фобос?

Попри те, що дослідження науковців спростовує теорію походження Деймоса і Фобоса внаслідок гігантського зіткнення молодого Марса з іншим тілом, точне їхнє походження встановити важко. Наразі науковці розглядають варіанти, що супутники схожі на астероїди D- і Z-типів, які переважно знаходяться у внутрішньому Головному поясі між Марсом і Юпітером. Але хоча більша частина поверхні Фобоса і Деймоса подібна на астероїди Z-типу, біля одного з кратерів Фобоса є ділянка порід, подібна до порід багатих на метали темних астероїдів P-типу.

Однак, майже кругові та екваторіальні орбіти Деймоса і Фобоса нехарактерні для тіл, які планети захоплюють своєю гравітацією. Це викликає сумніви щодо їхнього походження з Головного поясу попри подібність порід за спектром. Тому науковці розраховують на японську місію JAXA MMX (Martian Moon eXploration), яка у 2027 році має привезти зразки з поверхні Фобоса та допомогти визначити, чи є ці супутники захопленими астероїдами, чи уламками Марса.

  • Хоч на супутниках Марса може і не виявитися жодної породи з планети, пов'язує їх з планетою не лише гравітація. Раніше виявилося, з Марса принаймні до Фобоса долітають іони з його атмосфери.