Деформований кратер на Плутоні виявився крижаним супервулканом

Нове дослідження світлин Плутона, які отримала місія New Horizons, виявило, що один з кратерів на поверхні планети може бути рештками супервулкана, який вивергав водяну кригу. Про це астрономам засвідчили не лише сліди викидів водяної криги, які відрізнялися від метанової криги навколо, а і неправильна форма кратера. На думку вчених, він більше схожий на провалля вершини вулкана, ніж на западину від ударної події. Про це розповіло видання New Scientist, а стаття астрономів доступна на arXiv.

Кратер Кіладзе, який виявився кальдерою вулкана. D. P. Cruikshank et al. / arXiv, 2023

Кратер Кіладзе, який виявився кальдерою вулкана. D. P. Cruikshank et al. / arXiv, 2023

Чим цікаві кріовулкани Плутона?

У 2015 році, коли апарат New Horizons здійснював обліт Плутона, астрономи виявили, що деякі області планети вкриті не метановою, а водяною кригою. На думку науковців, це свідчить про пережиті Плутоном епізоди кріовулканізму — викиди крижаних розплавів води, аміаку і метану з надр, які називають кріомагмою. Утім, наразі вченим відомо всього дві структури, які на планеті нагадують кріовулкани — Гори Райт і Піккара. Вони вкрай важливі, щоб зрозуміти, як влаштовані надра Плутона, зокрема уточнити, чи може бути під його поверхнею рідкий океан з води і аміаку, що вивергалися з кріовулканів. Нові свідчення про геологічну активність планети знайшли вчені Каліфорнійського технологічного інституту.

Як у кратері запідозрили супервулкан?

Одним з регіонів, де також можна помітити водяну кригу на Плутоні, є околиці кратера Кіладзе (Kiladze crater). Він знаходиться біля Рівнини Супутника, а його діаметр оцінюють у 44 кілометри. Світлини New Horizons показали, що краї кратера мають багато обвалень та деформацій. На дні заглиблення, вважають астрономи, знаходиться «озеро» водяної криги — подібно до водяних озер у кальдерах земних супервулканів. Шар водяної криги з домішками аміаку навколо кратера налічує близько кількох метрів, що вказує на тривалу кріовулканічну активність. Імовірно, свою активність вулкан припинив не більш як кілька мільйонів років тому. Але за одне чи кілька вивержень викинув близько тисячі кубічних кілометрів кріомагми, що робить його супервулканом.

  • Кріовулкани бувають не лише на планетах, а і на кометах. Нещодавно від виверження такого вулкана комета Понса — Брукса, яка зараз наближається до Землі, відростила пару яскравих «рогів».