Чорне забарвлення захистило білок від збиття автомобілями
Білок з чорним хутром в американському штаті Нью-Йорк на 30 відсотків рідше, ніж із сірим і білим, збивають автомобілі. Через це науковці вважають, що чорне забарвлення почало частіше траплятися у тих білок, що живуть у містах, для захисту від збиття. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, то це стане рідкісним випадком того, як людська діяльність є фактором природного добору. Статтю опублікували на сайті препринтів Research Square.
Як колір хутра пов’язаний зі збиттям автомобілем?
Науковці помітили, що сірі білки (Sciurus carolinensis) частіше мають саме сіре забарвлення в заліснених ділянках, де воно допомагає їм ховатися від хижаків. А от меланістичне, тобто чорне, забарвлення частіше траплялося у білок з міст. Водночас серед жертв збиття автомобілями таких чорних білок було менше, ніж сірих.
З цього дослідники зробили висновок, що чорних білок легше помітити на дорозі, через що їх рідше збивають. Чорні білки, які уникають збиття, мають більше нащадків, яким передаються гени такого забарвлення, тож ці гени зберігаються в популяції. Утім науковці не виключають, що чорні білки можуть просто більше уникати доріг, через що їх і менше збивають. З’ясувати це допоможуть подальші дослідження.
- Це не перший випадок, коли діяльність людини вплинула на забарвлення тварин. Комахи з Нової Зеландії через вирубування лісів змінили темне забарвлення, яке дозволяло їм прикидатися отруйними, на світліше.
- Торкнулася зміна забарвлення й рослин — у Китаї рябчики Делавея, які використовують у народній медицині, навчилися набувати камуфляжного забарвлення, щоб уникати впізнавання та зривання людьми.