Численні запаси золота з ядра виявилися здатними прориватися до земної поверхні

Численні запаси золота й інших рідкісних металів із земного ядра виявилися здатними прориватися до поверхні, долаючи мантію та кору. Раніше вважали, що після формування земного ядра всі важкі метали, які до нього потрапили, залишалися там ізольованими. Нове ж відкриття свідчить про більш динамічний обмін елементами між ядром і корою, який може відбуватися не лише на Землі, але й на інших подібних планетах. Дослідження опублікували в журналі Nature.

Природний злиток золота з Австралії. James St. John / Wikimedia Commons

Природний злиток золота з Австралії. James St. John / Wikimedia Commons

Як дізналися про рух золота з ядра до кори?

Для відстеження руху металів між шарами оболонки Землі науковці досліджували ізотопи рутенію — його атоми з різною кількістю нейтронів у ядрі. Ізотопи цього елемента з земного ядра відрізняються від тих, що походять із поверхні. Вміст цих ізотопів вимірювали в базальтах з Гаваїв, які утворилися внаслідок викидання лави з місцевих активних вулканів. Як виявилося, ці базальти містять значно більше ізотопу рутенію з ядра Землі, ніж мало би бути в мантії, яка і є джерелом лави.

Підтвердити те, що метали в базальтах походять саме з земного ядра, зміг і аналіз вмісту в них ізотопів вольфраму, концентрація яких теж відрізняється в ядрі та мантії. З цього науковці зробили висновок, що елементи, які за своїми властивостями подібні до рутенію та вольфраму, також можуть виходити з ядра та рухатися до земної кори разом із потоком магми. До таких елементів належать дорогоцінні метали золото та платина, а також паладій, осмій та іридій, які застосовують в електроніці.

Де знаходили несподівані поклади металів

🪙 Рух металів із ядра до земної кори може пояснити, чому науковці знаходять нові руди металів. Так у Китаї знайшли найбільше за оцінками родовище золота у світі.

🧲 Також у Китаї виявили невідому досі руду металу ніобію, який використовують під час виготовлення сталі, у надпровідниках і для виготовлення магнітів у прискорювачах частинок.

☄️ Часом нові мінерали можуть потрапляти на Землю з космосу — так у 15-тонному метеориті з Сомалі геологи виявили невідомі раніше мінерали елаліт та елкінстантоніт із заліза й полонію.