«Чандра» виявила незвичайне скупчення галактик, які перетинаються хвостами

Астрономи за допомогою рентгенівської обсерваторії «Чандра» виявили два струми надгарячого газу, що перетинаються в скупченні галактик Zwicky 8338. Один з цих струмів утворює кометоподібний хвіст гарячого газу довжиною понад 1,6 мільйона світлових років, який виник внаслідок вилучення частини газу з галактики. Таке відкриття розповість більше про еволюцію галактик і формування нових зірок і планет у складних космічних умовах, наприклад після відриву газової хмари від галактики. Про знахідку розповіла новинна служба NASA.

Зафіксований обсерваторією «Чандра» перетин хвостів газу. NASA / CXC / Xiamen Univ. / C. Ge / DESI collaboration / SAO /N. Wolk

Зафіксований обсерваторією «Чандра» перетин хвостів газу. NASA / CXC / Xiamen Univ. / C. Ge / DESI collaboration / SAO /N. Wolk

Що нового виявили у скупченні Zwicky 8338?

Скупчення галактик Zwicky 8338 розташоване приблизно за 670 мільйонів світлових років від Землі. Відкриття перетину струмів газу вказує на їхню потенційну взаємодію, що відкриває нові перспективи для розуміння еволюції галактичних структур. Раніше астрономи вже виявили коротші хвости газу, що виходять з інших галактик у цьому скупченні.

Перший виявлений хвіст газу в галактиці має довжину близько 800 тисяч світлових років і утворився внаслідок видалення газу з великої галактики під час її руху через скупчення. Голова цього хвоста складається з відносно прохолодного газу, розташованого приблизно за 100 тисяч світлових років від галактики, з якої його було вилучено.

Науковці припускають, що відрив хвоста від великої галактики міг бути спричинений проходженням іншого, довшого хвоста. Завдяки глибшому спостереженню, яке дозволило виявити слабші рентгенівські промені, дослідники знайшли другий більший, кометоподібний хвіст газу. Він розділився на два потоки, як і перший, що може свідчити про взаємодію цих двох структур.

Які ще відкриття робили за допомогою обсерваторії «Чандра»

🌌 Рентгенівська обсерваторія «Чандра» показала понад 20 років з життя двох віддалених туманностей — Кассіопея А та Крабоподібної. Це дозволить науковцям дослідити, як з часом змінюються туманності.

🕳 Обсерваторія також виявила рекордно давню надмасивну чорну діру — вона утворилася всього за пів мільярда років після Великого вибуху, а масу накопичила у понад 10 мільйонів Сонць.

🛰 «Чандра» і «Джеймс Вебб» спільно виявили надмасивну чорну діру з масою як 40 мільйонів Сонць у квазарі, який існував уже за 459 мільйонів років після Великого вибуху.