«Чандра» та ALMA виявили повалену на бік чорну діру
За допомогою архівних даних телескопа «Чандра» та ALMA науковці виявили чорну діру в центрі галактики NGC 5084 в сузір’ї Діви, яка обертається на боці. Це також перша виявлена чорна діра, що обертається в інший бік, ніж сама галактика. Нове відкриття може змінити наші уявлення про взаємодії між галактиками та їх центральними чорними дірами, а також дати нові відомості про еволюцію галактичних структур. Дослідження опублікували в журналі The Astrophysical Journal.

Зображення центра галактики NGC 5084, зроблене за допомогою телескопа «Габбл». Темна смуга в центрі є пиловим диском галактики, який обертається під прямим кутом до площини зірок галактики. NASA / STScI, M. A. Malkan, B. Boizelle, A.S. Borlaff, HST WFPC2, WFC3 / IR / UVIS
Що ще незвичного виявили в галактиці?
Більшість відомих галактик мають у своїх центрах надмасивні чорні діри, оточені акреційними дисками, що зазвичай обертаються в тому ж напрямку, що й сама галактика. Однак нові дослідження галактики NGC 5084, що знаходиться на відстані 80 мільйонів світлових років від Землі, показали, що чорна діра в цій галактиці обертається у напрямку, що не збігається з напрямком обертання решти зірок галактики.
Крім цього, в галактиці виявили чотири довгі шлейфи гарячої плазми, два з яких розташовані над і під її площиною, а два інші формують хрестоподібну структуру в самій площині. Усе це вказує на активні процеси навколо чорної діри в центрі галактики. Іншою особливістю галактики є виявлений у неї пиловий диск, який обертається на 90 градусів щодо площини самих зірок галактики.
Незвичайний нахил пилового диска та взаємодія шлейфів газу з іншими об'єктами вказують на те, що чорна діра в NGC 5084 зазнала впливу великої космічної події, ймовірно, зіткнення з іншою галактикою. Це могло призвести до такого незвичного обертання чорної діри та зміни її орбіти. Це відкриття може допомогти вченим краще зрозуміти механізми, які призводять до таких аномалій у структурі галактик, та надати нові можливості для вивчення того, як галактики еволюціонують, як відбуваються їх взаємодії, і як ці процеси впливають на поведінку чорних дір.
Які ще бувають незвичні чорні діри
🕳 Астрофізики спрогнозували можливе проходження мініатюрних первісних чорних дір крізь нашу Сонячну систему кожні 10 років, що може впливати на орбіту Марса.
🏈 Чорна діра у центрі Чумацького Шляху обертається так швидко, що скрутила простір-час навколо себе у формі м’яча для американського футболу.
🌞 А за результатами моделювання астрофізиків теоретичні крихітні первісні діри, які не можуть знайти астрономи, можуть ховатися всередині сонцеподібних зір.