Чорна діра у центрі Чумацького Шляху скрутила простір-час у форму м'яча для американського футболу

Обертання надмасивної чорної діри у центрі нашої Галактики виявилося настільки швидким, що простір-час біля неї приймає форму м'яча для американського футболу. За новими підрахунками астрономів, чорна діра обертається всього на 40 відсотків повільніше, ніж швидкість світла. Вчені сподіваються, що їхнє відкриття допоможе краще зрозуміти минулу активність діри, розповідає New Atlas. Стаття науковців опублікована у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Чорне коло всередині, яке символізує чорну діру, оточує газ білого та жовтого кольорів, який зобразили у поперечному перерізі. Так видно що безпосередньо біля Стрільця А* простір стиснутий у форму, схожу на американський футбольний м'яч. NASA / CXC / M. Weiss

Чорне коло всередині, яке символізує чорну діру, оточує газ білого та жовтого кольорів, який зобразили у поперечному перерізі. Так видно що безпосередньо біля Стрільця А* простір стиснутий у форму, схожу на американський футбольний м'яч. NASA / CXC / M. Weiss


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як можливо скрутити простір-час?

Усе у Всесвіті, що має масу, «продавлює» собою простір-час, спотворюючи його, що відчувається як сила тяжіння. Але найбільше астрофізиків цікавлять випадки, коли простір-час ще і закручується навколо об'єктів, які самі обертаються. Тоді вчені можуть краще зрозуміти ефекти гравітації, а також точніше моделювати, що відбувається поблизу чорних дір. І нехай цей ефект створює навіть Земля, найбільш помітним він буде на одних з наймасивніших об'єктів Всесвіту — надмасивних чорних дірах.

Найближчою такою чорною дірою для дослідження є Стрілець А*, що має масу у понад чотири мільйони Сонць та знаходиться на відстані 26 тисяч світлових років від нас. Дотепер вчені лише приблизно знали, наскільки швидко обертається Стрілець А*, щоб точно розрахувати його вплив на простір-час. Уточнити особливості надмасивної чорної діри у нашій Галактиці і її вплив на простір-час допомогли нові дані, зібрані за допомогою рентгенівської космічної обсерваторії «Чандра» та наземного телескопа VLA.

Як виявили футбольний м'яч із простору-часу?

Завдяки спостереженням одразу у рентгенівському й радіодіапазоні астрономи змогли оцінити, як речовина рухається навколо Стрільця А* під впливом його гравітації. Так виявилося, що за секунду Стрілець А* здійснює оберт на швидкості, що складає 60 відсотків від максимально можливого значення — швидкості світла.

Враховуючи це, вчені вважають, що якби ми були поруч зі Стрільцем А* й дивилися на нього збоку, то простір час мав би форму м'яча для американського футболу. Також дослідження свідчить, що якщо навколо Стрільця А* побільшає речовини, то він зможе знову активізуватися: почне поглинати речовину настільки швидко, що провокуватиме потужні промені випромінювання. Також тепер оцінка швидкості чорної діри допоможе перевірити припущення про її активність у минулому.

  • Нещодавно Стрілець А* вперше отримав портрет своєї тіні — Телескоп горизонту подій сфотографував яскравий «бублик» з газу й пилу навколо чорної діри.