Цемент з бактерій допоможе ремонтувати будівлі на Місяці

Індійські науковці розробили цемент із додаванням бактерій, які допоможуть залатати тріщини в цеглі з місячного ґрунту, яку використовуватимуть для будівництва баз на супутнику. Ці бактерії в процесі життєдіяльності виробляють мінерали та природні полімери, які з’єднуються з матеріалом, з якого виготовлена цегла, та запобігають подальшому розтріскуванню. Цемент із бактерій може знайти застосування в побудові першої місячної бази вже у 2030-х роках. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Space Technologies.

Цегла з отворами та відремонтована за допомогою цементу з бактерій (білий матеріал). Amogh Jadhav

Цегла з отворами та відремонтована за допомогою цементу з бактерій (білий матеріал). Amogh Jadhav

Як розробили космічний цемент?

Науковці використали ґрунтову бактерію Sporosarcina pasteurii, яка за наявності кальцію та сечовини може утворювати мінерал кальцит. Далі науковці змішали ці бактерії з загущувачем гуаровою камеддю, глюкозою, солями кальцію та матеріалом, що відтворював склад місячного ґрунту. Цією сумішшю науковці заповнили отвори у цеглі, які попередньо зробили навмисно.

Після заповнення отворів і застигання бактеріального цементу науковці тестували цеглу на міцність. Як виявилося, порівняно з контрольною цеглою з отворами, ця відновила свою міцність на 28-54 відсотки. Хоча це не повне відновлення властивостей цегли, але такий цемент уже зможе збільшити довговічність будівель на Місяці без залежності від доставлення матеріалів з Землі. Однак перед використанням його у майбутніх космічних місіях, науковці планують дослідити, чи зможуть бактерії рости в умовах мікрогравітації на Міжнародній космічній станції, та зробити цемент іще міцнішим.

  • А от на Марсі житло запропонували будувати з крові, сліз і поту астронавтів, які змішуватимуть з місцевим ґрунтом і перетворюватимуть на пасту для 3D-друку.
  • Американська компанія Lockheed Martin підірвала свій надувний модуль, який може стати житлом для астронавтів на орбіті, Місяці чи Марсі. Він витримав тиск до шести разів більший за розрахований робочий максимум.