Бурі Юпітера змінили хімічний склад його атмосфери
Станція «Юнона» разом з телескопом «Габбл» виявили, що бурі на Юпітері можуть значно змінювати хімічний склад його атмосфери, піднімаючи аміак з глибин та переносячи його в інші регіони планети. Атмосфера змінюється на великій глибині під хмарами газового гіганта, внаслідок чого в нижній частині атмосфери Юпітера виявляється більше аміаку, ніж зазвичай. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances.
Що зробили бурі?
Бурю, яка виявилася здатною змінити хімічний склад Юпітера, «Юнона» і «Габбл» помітили біля найбільшого шторма на планеті — Великої червоної плями. Виявилося, що вертикальні повітряні потоки всередині цієї бурі піднімають аміак із глибоких шарів атмосфери вгору, де він змішується з водяною парою та утворює кристали. Такі потоки простягаються на глибину до 100 кілометрів під верхнім шаром хмар і піднімають аміак до висот, де тиск знижується до 0,5 бар, що у 2 рази менше, ніж тиск у середній тропосфері Юпітера.
Дані, зібрані «Юноною» за допомогою мікрохвильового радіометра, вперше показали, що бурі на Юпітері здатні порушувати хімічну рівновагу в атмосфері навіть на десятки кілометрів нижче хмар. Раніше вважалося, що атмосфера Юпітера набагато стабільніша, тож відкриття не лише дає змогу покращити моделі клімату планети, а й краще зрозуміти схожі на Юпітер екзопланети.
- Бурі є великою частиною атмосфери Юпітера, але часом і вони зменшуються. Зокрема «голодування» зменшило грандіозні розміри Великої червоної плями.