Бордер-колі винюхали смаколик краще за мисливських собак
Бордер-колі змогли більше разів поспіль винюхати прихований від них смаколик, ніж мисливські породи собак, такі як гончі, золотисті ретривери, угорські вижли та курцхаари. Водночас біглі, яких виводили для полювання на дрібних тварин, впоралися з пошуком смаколика швидше. Такі результати свідчать про те, що особливості окремої породи можуть важити більше за те, до якої групи собак вона належить. Дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.

Собаки різних порід під час виконання завдання на винюхування: угорські вижли (A, C), рассел тер'єр (B) і бордер-колі (D). Salamon et al. / Scientific Reports, 2025
Як особливості собак вплинули на їхню здатність знаходити смаколик?
Незалежно від породи, собаки, власники яких повідомляли про їхню хорошу здатність до навчання, краще впоралися із завданням на винюхування смаколика. Водночас собаки, з якими власники більше займалися дресуванням, виконували завдання довше. Імовірно, вони жертвували швидкістю виконання завдання заради точності.
Утім науковці зазначають, що здатність бордер-колі чи біглів ефективніше чи швидше винюхувати смаколик не обов’язково свідчить про те, що вони краще підходять на роль пошукових собак. Вона лише показує, що вони мають кращий нюх, а для пошукових собак важливо також, щоб вони швидко навчалися.
- А ось попереднє дослідження показало, що чутливість нюху в собак різних порід не відрізняється. Кращу здатність собак до винюхування його автори пояснили більшою кооперацією з людиною та здібністю до навчання.
- Що точно відрізняється в собак різних порід, то це розмір мозку. Утім не завжди більший мозок означає кращі розумові здібності собак, навпаки, службові собаки мали менший мозок, ніж ті, що належать до декоративних порід.