Болотисті землі між Аляскою та Сибіром на місці сучасного Берингового моря завадили міграції великих тварин з Азії до Америк під час останнього льодовикового періоду 36-11 тисяч років тому. Раніше вважалося, що на цих територіях існував величезний степ, подібний до тогочасних ландшафтів Аляски та Сибіру. Але виявилося, що територія була вкрита численними річками та озерами, що могло завадити міграції сухопутних тварин, але сприяти переміщенню водних і земноводних видів. Про це розповіли на щорічній зустрічі Американського геофізичного союзу.
Як вивчали міграції під час льодовикового періоду?
Науковці здійснили експедицію на науково-дослідному судні, щоб зібрати зразки осадових порід з дна Берингового моря у 36 місцях, які мають різний рівень підняття над морським дном і могли формувати різні форми рельєфу. Важливо зауважити, що під час льодовикового періоду рівень моря був на 122 метри нижчим за сучасний, а пізніше уся територія, звана Берингією, опинилася під водами Берингового моря і зв’язок між двома континентами втратився.
Дослідження зразків порід показало, що вони містять сліди осаду з прісноводних озер, пилок рослин і давню ДНК. Пилок вказав на існування у Берингії дерев, а наявність яєць рачків дафній і моху — на поширеність прісноводних ландшафтів. Також в одному з місць виявили ДНК мамонта. Науковці вважають, що в той час більшість територій Берингії була вкрита болотами, що завадило міграції таких тварин, як волохаті носороги та американські верблюди, але деякі території знаходилися на підвищенні, що дозволило мамонтам і коням, а також людям перетнути їх. Це дослідження відповідає на давнє питання: чому одні види змогли поширитися з Азії до Америк і навпаки, а інші — ні.
Що відомо про тварин у льодовиковому періоді
🐴 Дослідження зразків з вічної мерзлоти в Клондайку вказало на те, що місцеві мамонти та дикі коні змогли пережити льодовиковий період і вимерли на тисячу років пізніше, ніж вважали досі.
🦣 Аналіз бивня мамонта, що жив 14 тисяч років тому, дозволив простежити його шлях через територію сучасної Канади, який закінчився у поселенні давніх людей, де мамонт помер у молодому віці.
🦏 Давніх людей і кліматичні зміни звинуватили у вимиранні кошлатого мамонта наприкінці льодовикового періоду. А от волохатий носоріг вимер не через людей, а через раптове потепління.