Блискавки на Венері виявилися метеорами

Світлові спалахи в атмосфері Венери насправді є не блискавками, а слідами від дрібних небесних тіл, що згорають, — метеорами. Так вважають американські астрономи, які проаналізували космічні і наземні спостереження за Венерою. На їхню думку, загроза удару блискавкою на планеті настільки низька, що майбутні венеріанські місії навіть не потребують захисту від них. Дослідження опубліковане у Journal of Geophysical Research: Planets.

Зображення Венери, отримане японською орбітальною станцією «Акацукі». JAXA

Зображення Венери, отримане японською орбітальною станцією «Акацукі». JAXA

Звідки виникли здогадки про блискавки на Венері?

Кожну секунду по всій земній кулі виникають сотні спалахів блискавок через накопичення полярних зарядів у хмарах. Венеріанська атмосфера набагато щільніша за атмосферу Землі чи Марса та складається переважно з вуглекислого газу і хмар з сірчаної кислоти. Попри інакший хімічний склад, астрономи вважають, що і на Венері можуть зароджуватися блискавки аналогічно тому, як вони виникають на Землі. Така погода могла б створити у венеріанських хмарах унікальні хімічні умови, які могли б навіть бути придатними для життя. Тому вже десятиліття науковці шукають докази існування блискавок на Венері.

Чому за спалахи блискавок прийняли метеори?

Основними свідченнями блискавок є оптичні спалахи в атмосфері планети, які регулярно спостерігають орбітальні і наземні телескопи. Частину цих даних, зібраних японською космічною станцією «Акацукі» та наземною обсерваторією «Маунт Біґелоу» (Mt. Bigelow), проаналізували астрономи з Аризонського університету, щоб спростувати чи підтвердити їхню блискавкову природу. Науковці виявили, що в атмосфері Венери апарати реєстрували до сотні тисяч спалахів на рік, які виникали на висоті ста кілометрів над поверхнею планети.

Утім, характер цих спалахів, зокрема їхня швидкість і близькість один до одного, вказують на те, що вони утворені не розрядом у хмарах Венери, а згорянням у них дрібних небесних тіл. Оцінка астрономів збігається з очікуваною кількістю метеороїдів, що потраплятимуть в атмосферу Венери. Тому майбутнім місіям не слід боятися ані блискавок, ані метеороїдів, які згорають достатньо високо у хмарах, підсумовують науковці

  • Японська станція «Акацукі» раніше виявила в атмосфері Венери цілих 13 гігантських хмар за сто днів. Вони допомогли астрономам краще зрозуміти динаміку руху атмосферних мас на планеті.