Біологи створили найдетальнішу мапу мозку живої тварини — мушки дрозофіли

Біологи створили карту мозку плодової мушки дрозофіли зі 140 тисячами нервових клітин та понад 50 мільйонами зв’язків між ними, або синапсів. Наразі ця карта мозку із назвою FlyWire є найповнішою, яку коли-небудь складали для живого організму. Крім карти, дослідники створили програмне забезпечення Codex, яке містить інформацію про майже 8000 нервових клітин, їхні функції та взаємодії. Це допоможе у вивченні роботи мозку не лише мушок, але й людей, адже в її основі лежить взаємодія нейронів, яка в усіх тварин є схожою. Про досягнення FlyWire розповіли у журналі Nature.

Найповніша карта мозку дрозофіли. Amy Sterling, Murthy and Seung Labs, Princeton University

Найповніша карта мозку дрозофіли. Amy Sterling, Murthy and Seung Labs, Princeton University

Що вдалося з’ясувати з картою мозку дрозофіли?

Щоб створити карту мозку дрозофіли (Drosophila melanogaster), науковці аналізували зображення мозку однієї самиці, отримані за допомогою електронної мікроскопії з високою роздільною здатністю. Для організації цих обсягів даних у карту, якою можна було б користуватися для подальших досліджень, біологи використали алгоритми штучного інтелекту.

Одне з досліджень, яке використало дані FlyWire, було сфокусоване на вивченні зору та пов’язаних з ним ділянок мозку дрозофіли, адже це основний орган чуття цих комах. Під час нього вдалося виявити раніше невідомий сигнальний шлях, який може допомагати дрозофілам орієнтуватися в просторі. Науковці передбачають, що карта допоможе краще зрозуміти роботу мозку, хоча для повної картини їм бракує знання про роботу деяких зв’язків між нейронами — електричних синапсів та хімічної взаємодії поза синапсами.

  • Попередня спроба створити карту мозку плодової мушки мала скромніші результати — тоді науковці відтворили три тисячі нейронів та 548 тисяч синапсів у мозку личинки комахи.