Біологи описали павуків з трьома різними типами павутин

Японські біологи описали павука з острова Кокос, що здатний плести три різні типи павутин, у залежності від свого мікрооселища, але це не призводить до видоутворення. Вчені вважають, що таке пристосування дає можливість павукам пристосовуватися до різноманітного середовища та виживати на невеликому ізольованому острові. Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the Royal Society B.

Darko Davor Cotoras Viedma et al. / Proceedings of the Royal Society B, 2021

Darko Davor Cotoras Viedma et al. / Proceedings of the Royal Society B, 2021

Чим особливий павук?

Здебільшого павуки плетуть один тип павутин, через що науковці з Інституту науки й технологій Окінави дуже здивувалися, коли на Кокосовому острові побачили павуків, які плетуть аж три різні види павутин. Двоміліметрові павуки, яких віднесли до ендемічного для острова виду Wendilgarda galapagensis, плетуть павутини у залежності від свого мікрооселища.

Ці павуки майструють повітряні павутини, які утворені горизонтальними шовковими нитками, з'єднаними з листками чи гілками. Також формують наземні павутини, які горизонтальними нитками схожі на попередній тип, однак від них до землі тягнеться серія вертикальних ниток. А над поверхнею води W. galapagensis плетуть водяні павутини, вертикальні тяжі ниток яких опускаються до поверхні води.

Різні типи павутин павука W. galapagensis: b) водяна, с) наземна, d) повітряна. Darko Davor Cotoras Viedma et al. / Proceedings of the Royal Society B, 2021

Різні типи павутин павука W. galapagensis: b) водяна, с) наземна, d) повітряна. Darko Davor Cotoras Viedma et al. / Proceedings of the Royal Society B, 2021

Як досліджували павуків?

Дослідники припустили, що різноманітність у типах павутин спостерігається через те, що тварини зараз проходять проміжний етап у розділенні на три різні види, оскільки кожен з них має свої особливості поведінки та екологічну нішу. Тож вчені вирішили перевірити це. Вони проаналізували геноми 142 павуків, але з'ясувалося, що павуки однозначно належать до одного виду та не сильно відрізняються одне від одного генетично вже близько двох мільйонів років, відколи їхні предки потрапили на острів.

Тоді вчені вирішили дослідити, чи плестимуть павуки інший тип павутини, якщо їх перенести на нове місце. Вони позначили павуків за допомогою кольорових лаків для нігтів та рознесли в різні місця таким чином, щоб вони жили в нетипових умовах. Наприклад, тих, що плетуть водяні павутини, віднесли далі від води.

То навіщо їм таке різноманіття павутин?

З'ясувалося, що павуки здатні формувати інші павутини, коли їх помістити в нові для них локації. Так, павуки з водяних павутин та наземних у повітрі часто формували повітряні, але павуки з повітряних над водою намагалися все одно плести звичні для них павутини. Водночас деякі з павуків узагалі не схотіли на новому місці обживатися та тікали до своїх попередніх оселищ. І, схоже, вони також мають певні уподобання або звички щодо плетіння конкретного типу павутин.

Автори роботи вважають, що можливість утворювати різні павутини допомагає павукам W. galapagensis виживати на маленькому ізольованому острові. Так тварини можуть займати різні екологічні ніші, але це не призводить до розділення на окремі види, ймовірно, через їхню індивідуальну пластичність, здатність переходити від одного типу плетіння до іншого та близькість одне до одного