Білок волосяних фолікулів захистив мишей від облисіння

Біохіміки виявили у мишей білок, який відіграє ключову роль у захисті клітин волосяних фолікулів від руйнування та спричиненого цим облисіння. Як з’ясували науковці, він запобігає запланованій смерті стовбурових клітин, яка викликана частим їх поділом, і допомагає їм відновлювати тканини. Активація вироблення цього білка чи протидія запланованій смерті клітин у волосяних фолікулах можуть допомогти протидіяти облисінню та боротися з ним і в людей, у яких є подібний білок. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Миші з білком, який захищає їх від облисіння (згори), та без нього (знизу), зліва направо: одразу після зголювання шерсті, за два, чотири, сім і 11 тижнів після (зі спинного та черевного боку). Chin et al. / Nature Communications, 2025

Миші з білком, який захищає їх від облисіння (згори), та без нього (знизу), зліва направо: одразу після зголювання шерсті, за два, чотири, сім і 11 тижнів після (зі спинного та черевного боку). Chin et al. / Nature Communications, 2025

Як з’ясували захисну дію білка?

Науковці досліджували білок MCL‑1, що належить до родини білків, частина з яких протидіє запланованій смерті клітин, званій апоптозом. Щоб з’ясувати, чи володіє MCL‑1 такими ж функціями, дослідники видалили ген, що його кодує, у мишей. Після цього мишей поголили, спонукавши їхні стовбурові клітини волосяних фолікулів ділитися знову і знову.

Як з’ясувалося, без MCL‑1 стовбурові клітини ділилися до виснаження, через що в них активувався білок p53, який викликає апоптоз. Через це в мишей спостерігали відмирання волосяних фолікулів та облисіння. Коли ж у мишей видалили ще й ген, що кодує p53, то ефект видалення MCL‑1 зникав і клітини продовжували ділитися нормально.

Утім p53 є ключовим для захисту організму від канцерогенних мутацій, тож видаляти його заради захисту від облисіння недоцільно. Натомість науковці виявили інший ген, видалення якого захищало від пошкодження не лише волосяні фолікули, але й молочні залози мишей.

Як іще пропонують лікувати облисіння

🐭 Японські дослідники виростили зі стовбурових клітин мишей зрілі волосяні фолікули, за допомогою яких планують досліджувати механізми облисіння та ліки від нього.

🩹 У дослідженні на мишах науковці також випробували гідрогелевий пластир з природним цукром, який виявився здатним протидіяти облисінню.

💇‍♂️ Дослідники описали групу епітеліальних стовбурових клітин, здатних утворювати нові волосяні фолікули на заміну старих, які втрачаються в процесі облисіння.