Космічний апарат BepiColombo здійснив п'ятий маневр поблизу Меркурія

Космічний апарат ESA та JAXA BepiColombo, який вивчає Меркурій, завершив п'ятий гравітаційний маневр біля планети 1 грудня 2024 року, подолавши відстань до поверхні планети у сорок вісім тисяч кілометрів. Маневр є частиною розрахованої траєкторії місії для поступового виходу апарата на орбіту Меркурія та вивчення найближчої до Сонця планети. Інформацію про маневр оприлюднили на офіційній сторінці місії в X (Twitter).

Що вдалося зробити під час маневру?

Під час польоту зі швидкістю близько трьох кілометрів на секунду BepiColombo отримав нові знімки Меркурія з відстані від 53 700 до 48 000 кілометрів від поверхні. Попри те, що знімки ще потребують обробки, вони показують важливі деталі поверхні планети — кратери та геологічні структури.

Місія має кілька головних наукових завдань: дослідження магнітного поля Меркурія, одного з найслабших у Сонячній системі, вивчення температурних аномалій та екзосфери планети, що містить переважно атоми натрію й кальцію, а також дослідження впливу сонячного вітру та радіації. BepiColombo планує здійснити ще чотири гравітаційні маневри до 2026 року, коли апарат нарешті вийде на свою остаточну орбіту для детального вивчення планети.

Місія розрахована орієнтовно до 2027 року та має розширити наші знання про Меркурій і Сонячну систему. Оскільки Меркурій розташований дуже близько до Сонця, дослідження його атмосфери та магнітосфери дасть цінну інформацію про вплив сонячного вітру та радіації на планетарні атмосферні та магнітні поля. Це допоможе краще зрозуміти процеси, які відбуваються на інших планетах Сонячної системи, а також сприятиме розвитку міжпланетних досліджень у майбутньому.

Які ще досягнення в місії

🕐 Через зміну траєкторії, спричинену несправністю двигунів, апарат BepiColombo досягне Меркурія із затримкою — на 11 місяців пізніше.

📸 Завдяки зближенню із планетою у 2021 році, апарат зміг зробити перші фото Меркурія. А цьогоріч він також уперше сфотографував південний полюс планети.

🌞 Апарат BepiColombo вперше зафіксував на Меркурії появу полярних сяйв під впливом сонячного вітру, що подібно до виникнення сяйва на Землі.