Космічний апарат BepiColombo 8 січня 2025 року здійснив свій шостий і останній проліт поблизу Меркурія, наблизившись до нічного боку планети на відстань 295 кілометрів. Апарат пролетів над північним полюсом, зробивши унікальні знімки поверхні, що дозволить науковцям вивчити особливості його поверхні, раніше недоступні для спостереження. Отриманий матеріал представили на офіційному сайті Європейського космічного агентства.
Що вдалося сфотографувати на поверхні Меркурія?
Одними з головних об’єктів, що зацікавили науковців під час останнього прольоту апарата BepiColombo, стали вічно затінені кратери на полюсах Меркурія. Попри близькість до Сонця, дно цих кратерів є надзвичайно холодним і може містити водяний лід. Також вдалося побачити сліди вулканічної активності, яка вплинула на склад поверхні планети. Світлі області на темному фоні поверхні планети свідчать про підняття легших матеріалів із надр, що відкриває нові перспективи для вивчення геологічної історії Меркурія.
Затемнений бік північного полюса Меркурія з кратерами, на дні яких може існувати водяний лід. ESA / BepiColombo / MTM
На фотографіях, зроблених зондом, видно й найбільший ударний кратер на Меркурії — Рівнину Спеки, діаметр якої сягає 1500 кілометрів. Цей кратер дозволяє науковцям аналізувати вплив космічних бомбардувань на еволюцію поверхні планети. Отримані під час прольотів зонда BepiColombo дані дають змогу глибше зрозуміти фізичні й хімічні властивості Меркурія, його магнітне поле, а також процеси, які відбуваються на його поверхні.
На зображенні Меркурія видно, як удари астероїдів і виверження вулканів залишають світліші сліди на поверхні планети. ESA / BepiColombo / MTM
Подальше дослідження цієї маловивченої планети BepiColombo проводитиме під час своєї основної місії, що розпочнеться наприкінці 2026 року, коли апарат розділиться на два, які знаходитимуться на орбіті Меркурія.
Які успіхи в місії BepiColombo
🚀 BepiColombo запустили 2018 року Європейське космічне агентство та Японська агенція аерокосмічних досліджень, а у 2021 апарат зробив перший проліт поблизу планети та перші її фото.
🌎 У свій перший проліт апарат також зміг зафіксувати на Меркурії полярні сяйва та визначити, що вони формуються подібно до земних.
⏳ Через несправність двигунів, які допомагають йому коригувати траєкторію, BepiColombo прибуде на орбіту Меркурія на 11 місяців пізніше, ніж планували інженери.