Австралія дозволила лікувати психічні розлади псилоцибіном і екстазі

Австралійський регулятор медикаментів вирішив схвалити лікування пацієнтів із психічними розладами, як-от постравматичним стресовим розладом (ПТСР) чи депресією, псилоцибіном та екстазі. Рішення основане на результатах майже трирічного випробування та консультаціях з експертами, утім, частина лікарів вважають його поспішним, пише Nature.

Pretty Drugthings / Unsplash

Pretty Drugthings / Unsplash

Як відбуватиметься таке лікування?

Низка досліджень останніх років вказали на ефективність лікування психічних розладів психоактивними речовинами. Зокрема, ми писали про позитивний ефект при лікуванні псилоцибіном депресії та алкоголізму, а дослідження 2021 року вказало на дієвість MDMA, більш відомого як екстазі, при важкому ПТСР. Австралійське Управління терапевтичних товарів зважило результати випробувань щодо псилоцибіну та екстазі та вирішило дозволити із липня їхнє призначення психіатрами для пацієнтів, які недостатньо реагують на стандартне лікування. Однак лікарі повинні будуть це робити за схемою, призначеною для експериментальних терапій. Спочатку вони мають подати запит до австралійського етичного комітету дослідів на людях. Після схвалення від нього лікар повинен протягом шести місяців надсилати до Управління терапевтичних товарів дані про побічні ефекти, зокрема їх кількість та важкість, у пацієнта під час лікування.

Чому не всі задоволені рішенням?

Частина дослідників, які займаються вивченням впливу психоактивних речовин на людей, вважають, що наразі немає достатньо даних про безпеку використання псилоцибіну та екстазі в лікарській практиці. Поки що не зрозуміло, як визначити пацієнтів, які справді отримають вигоду від такої терапії. Окремі вчені зауважують, що у їхній практиці у близько 10-20 відсотків учасників випробування розвивалися вкрай негативні переживання від зміни свідомості. Таким пацієнтам це може сильніше нашкодити, ніж допомогти. З іншого боку, деякі експерти вважають, що проконтролювати шестимісячне спостереження психіатрів за пацієнтами на психоактивних ліках буде дуже важко без строгих вимог до ведення реєстру, що відкриє дорогу зловживанню серед медиків.