Астрономи знайшли пару галактик з подвійними активними ядрами

Астрономи повідомили про відкриття двох кандидатів на галактики з подвійним активним ядром. Вони перебувають в активному злитті карликових галактик, на що вказують припливні особливості їхньої форми. Злиття зблизило їхні центральні надмасивні чорні діри та утворило подвійне активне ядро, яке виявили в рентгенівському діапазоні. Про відкриття вчені повідомили у журналі The Astrophysical Journal.

Зображення відкритих галактичних злиттів у поєднанні даних, отриманих у рентгенівському діапазоні телескопом «Чандра», та в оптичному обсерваторією CFHT. NASA/CXC/University of Alabama/M. Micic et al./International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Зображення відкритих галактичних злиттів у поєднанні даних, отриманих у рентгенівському діапазоні телескопом «Чандра», та в оптичному обсерваторією CFHT. NASA/CXC/University of Alabama/M. Micic et al./International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Що називають ядром галактики?

Терміном «активне ядро галактики» називають феномен виділення великої кількості енергії з центрів галактик, які не можна пояснити активністю світил або газопилових комплексів, з яких складаються галактики. Вважається, що за екстремальне випромінювання відповідальні центральні надмасивні чорні діри, які поглинають газ та пил навколо, та розігрівають їх, породжуючи яскраве випромінювання.

Однак, галактики не ізольовані об'єкти у Всесвіті, тож можуть переживати злиття з іншими, особливо карликові галактики. Таким чином, подвійні активні галактичні ядра мали б бути поширеним наслідком таких злиттів, у ході яких їхні центральні чорні діри зближалися одна з одною на відстань кількох десятків кілопарсеків.

Втім, досі кількість відкритих кандидатів у подвійні ядра галактик непропорційно мала, порівняно із витраченими на їхній пошук ресурсами. У своїй роботі астрономи університету штату Алабама повідомили про відкриття одразу двох кандидатів у подвійні ядра галактик, використовуючи спостереження космічних телескопів «Чандра» і WISE у рентгенівському та інфрачервоному діапазонах, а також наземної обсерваторії CFHT в оптичному діапазоні.

Що знайшли астрономи?

Подвійним активним ядром, на думку астрономів, володіє пара карликових галактик у скупченні Abell 133, яке знаходиться на відстані близько 700 мільйонів світлових років від нас (червоний зсув z=0,05). Пара галактик отримала ім'я Мірабіліс (Mirabilis) на честь виду колібрі, адже також має довгий припливний хвіст, що вказує на пізню стадію злиття. У Мірабіліс «Чандра» виявила два джерела рентгенівського випромінювання, яких розділяло 4,4 кілопарсека — подвійне активне ядро.

Другого кандидата на такий об'єкт астрономи виявили у скупченні галактик Abell 1758S на відстані 3,5 мільярда світлових років (z=0, 272). У ньому також знайшли пару карликових галактик на більш ранньому етапі злиття, тож їм присвоїли дві назви — Вентей і Ельстір на честь героїв роману Пруста «У пошуках утраченого часу». Між ними астрономи виявили припливний міст, а всередині — два яскраві джерела рентгенівського випромінювання на відстані 21 кілопарсека одне від одного. Астрономи планують додаткові спостереження за галактиками, щоб краще зрозуміти і їхню еволюцію, і вплив процесів злиття на їхні центральні чорні діри.

Раніше ми розповідали про кандидата у подвійне ядро у галактичному злитті, яке астрономи знайшли за допомогою телескопа «Габбл».