Астрономи знайшли найшвидшу екзопланету у нашій галактиці

Астрономи знайшли найшвидшу екзопланету Чумацького Шляху — вона летить крізь космос зі швидкістю близько 540 кілометрів за секунду, адже знаходиться на орбіті гіпершвидкісної зорі. Її відкриття ще слід підтвердити додатковими спостереженнями, але тоді вона стане першою відомою планетою, яка обертається навколо гіпершвидкісної зорі. А поки й зоря, і її потенційна планета летять геть за межі Чумацького Шляху, і через мільйони років можуть взагалі покинути нашу галактику. Результати дослідження науковців опубліковані в The Astronomical Journal.

Художнє зображення планети, що може виявитися найшвидшою у галактиці. NASA / JPL-Caltech / R. Hurt (Caltech-IPAC)

Художнє зображення планети, що може виявитися найшвидшою у галактиці. NASA / JPL-Caltech / R. Hurt (Caltech-IPAC)

Якою є потенційна планета?

Гіпершвидкісна зоря, яку вивчали науковці, відома астрономам ще з 2011 року. Відтак вона є об'єктом багатьох спостережень, зокрема за допомогою методу гравітаційного мікролінзування, який дозволяє виявляти далекі об'єкти завдяки їхньому впливу на світло фонових зір. Саме цей метод допоміг виявити поруч із зорею ще одне тіло — потенційну планету. У своїй роботі дослідники підрахували, що ця планета має бути газовим гігантом, у 29 разів масивнішим за Землю. Крім того, деякі дані свідчать, що й у самої планети може бути свій супутник, але наразі спостережень, які б це підтвердили чи спростували, немає.

Власне, і підтвердити існування планети буде важко, адже вона зі своєю зорею знаходяться на відстані у близько 24 тисяч світлових років від Землі. Утім, астрономи сподіваються, що подальші спостереження з використанням телескопів із високою роздільною здатністю, дозволять підтвердити існування планети, безпосередньо зафіксувавши її рух відносно зорі.

  • Раніше астрономам вдалося знайти найближчу до Землі гіпершвидкісну зорю. Вона також достатньо швидка, щоб покинути Чумацький Шлях, а доки це станеться, науковці намагаються зрозуміти, що саме прискорило це світило.