Астрономи відкрили найближчу до Землі гіпершвидкісну зорю. Вона покидає нашу Галактику

Астрономи відшукали найближчу до Землі гіпершвидкісну зорю — світило, що пролітає крізь Чумацький Шлях на швидкості у 456 кілометрів на секунду. Це майже вдвічі швидше, ніж швидкість руху Сонця по орбіті навколо центру нашої Галактики й складає 0,1 відсотка від швидкості світла. Цієї швидкості достатньо, щоб знайдена зоря могла подолати гравітаційне тяжіння Чумацького Шляху і зрештою покинути його. Про знахідку астрономів розповідає Каліфорнійський університет у Сан-Дієго.

Adam Makarenko / W.M. Keck Observatory

Adam Makarenko / W.M. Keck Observatory

Як вдалося відкрити зірку, і чому вона така швидка?

Вперше зірку J1249+36 було знайдено у рамках проєкту «Backyard Worlds: Planet 9», у якому вчені й волонтери шукають зорі на околицях Сонячної системи на знімках космічного телескопа WISE. Вже тоді була примітна її швидкість, а щоб дізнатися про зорю більше, на неї націлили телескопи обсерваторії Кека. Так виявилося, що J1249+36 є маломасивною субкарликовою зорею, яка бідна на метали.

З'ясувавши характеристики зорі, астрономи отримали можливість дослідити сценарії того, звідки J1249+36 набула гіпершвидкості. На думку вчених, J1249+36 могло викинути із подвійної системи зір при вибуху наднової. Для прикладу, інша відома гіпершвидкісна зірка, US 708, що рухається зі швидкістю 1 200 кілометрів на секунду, ймовірно, була викинута з нашої Галактики після вибуху білого карлика в подвійній системі. Утім, J1249+36 могла також прибути до Чумацького Шляху з карликової галактики, з якою наша пережила злиття. Або ж J1249+36 викинуло із кулястого зоряного скупчення, де пережила епізод взаємодії з подвійною чорною дірою.

Виявити, звідки у J1249+36 гіпершвидкість, допоможуть детальні дослідження її хімічного складу. Астрономи сподіваються, що J1249+36 розкриє особливості динаміки галактик, умови у місцях народження гіпершвидкісних зір, а також механізми, які надають цю швидкість.