Астрономи знайшли найближчу потенційно придатну для життя землеподібну екзопланету

Астрономи виявили найближчу до нас екзопланету, яка не лише надзвичайно схожа на Землю, а й потенційно може бути придатною для життя. Відстань до неї складає близько 40 світлових років. І хоч це не найближча до нас екзопланета взагалі, наразі вона є єдиною настільки близькою із майже ідеальними «земними» параметрами, розповідає New Scientist. Стаття про відкриття опублікована у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Художнє зображення планети. NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC)

Художнє зображення планети. NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC)

У чому схожість екзопланети із Землею?

Планету, що отримала назву Gliese 12 b, вперше помітили ще три роки тому за допомогою телескопа TESS у сузір'ї Риб. Утім, тоді через особливості тоді її не вдалося детально дослідити, бо вона не потрапляла повністю у поле зору TESS й телескоп не міг проводити активні спостереження. Тому на Gliese 12 b направили інший космічний телескоп — «Хеопс», й тепер за його спостереженнями вдалося з'ясувати деталі про планету.

Як виявилося, вона має ідентичний земному радіус, а головне — не набагато більшу температуру поверхні. За оцінками, батьківська зоря Gliese 12 b, що є у більш як чотири рази меншим за Сонце червоним карликом, нагріває планету всього на 42 градуси Цельсія. За такої температури на поверхні Gliese 12 b може зберігатися вода у рідкому стані, що робить її потенційно придатною для життя. Крім того, батьківська зоря планети не виявляє надмірної активності, як-от спалахів, що могли б сприяти випаровуванню атмосфери й води з Gliese 12 b.

Утім, щоб сказати, чи може Gliese 12 b бути придатною до життя, астрономам також потрібно з'ясувати, чи є на ній атмосфера, і наскільки вона стабільна. Якщо вона є, то це збільшить шанси того, що вода може знаходитися на поверхні Gliese 12 b. Утім, за словами астрономів, і у випадку відсутності атмосфери планета стане корисною науці. Адже тоді вчені зможуть краще зрозуміти, як еволюціонують землеподібні планети, і як Земля стала придатною для життя.

  • Нещодавно телескопу TESS вдалося знайти одразу дві планети біля однієї зорі, на яких принаймні у минулому могла існувати вода. Утім, вони знаходяться ще на 60 світлових років далі від Землі, ніж Gliese 12 b.