Астрономи вперше перелічили зоряні колиски у галактиці Вир

Астрономи вперше підрахували зоряні колиски у галактиці Вир — щільні хмари газу, де народжуються нові зорі. Для цього знадобилося майже 300 годин спостережень, однак з їхньою допомогою науковці нанесли на мапу галактики всі області, де зосереджений необхідний для зореутворення газ. Дослідження допоможе зрозуміти, як архітектура галактик пов'язана із появою у них нових зір, пишуть вчені в Astronomy & Astrophysics.

Розподіл молекул-маркерів у зоряних колисках галактики. Thomas Müller (HdA/MPIA), S. Stuber et al. (MPIA), NASA, ESA, S. Beckwith (STScI) und das Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Розподіл молекул-маркерів у зоряних колисках галактики. Thomas Müller (HdA/MPIA), S. Stuber et al. (MPIA), NASA, ESA, S. Beckwith (STScI) und das Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Як рахували зоряні колиски?

Холодні хмари, де народжуються зорі, можна виявити за хімічними маркерами: воднем, синильною кислотою та низкою інших компонентів. На них і зосередилися астрономи Боннського університету, націливши на галактику Вир обсерваторію NOEMA. Завдяки тому, що галактика знаходиться на відстані всього 28 мільйонів світлових років від нас, у ній чітко можна спостерігати її спіральні рукави, вздовж яких зосереджені зоряні колиски. Так, наносячи на мапу галактики розподіл хімічних маркерів областей зореутворення, астрономи виділили окремі зоряні колиски. Досі так детально дослідити вдавалося лише нашу власну Галактику, але робота астрономів доводить, що за самими хімічними сполуками можна виділити окремі хмари, які розкажуть про умови, необхідні для народження нових зір.

  • Галактика Вир раніше стала ціллю й флагманського телескопа NASA — «Джеймса Вебба». Він сфотографував її в інфрачервоному діапазоні, завдяки чому стали видимі й пил у галактиці, і області без газу і пилу, які розігнали новостворені зорі.