Астрономи виявили ознаки вулканічної активності — великі щільні структури під поверхнею давно зниклого океану Марса за допомогою нової гравітаційної карти планети. Як виявилося, процеси в мантії Марса впливають на найбільший вулкан у Сонячній системі — Олімп. Відкриття підземних структур може свідчити про те, що всередині Марса все ще відбуваються активні геологічні процеси, які можуть призвести до нових вулканічних явищ. Про це повідомив портал Universe Today з посиланням на зустріч Europlanet Science Congress 2024.
Нова гравітаційна карта Марса. Обведені чорним ділянки — щільні структури під його поверхнею, походження яких поки невідоме. Root et al.
Як підземні структури Марса впливають на події на його поверхні?
Для створення гравітаційної карти Марса науковці використали дані, зібрані з посадкових модулів і орбітальних апаратів, які досліджують планету. Під час дослідження гірського марсіанського регіону Тарсис, науковці виявили велику підземну масу діаметром близько 1750 км, яка підіймається до поверхні з глибини 1100 км. Це утворення може бути потоком гарячої розплавленої породи. Окрім нього, дослідники виявили ще 20 щільних структур під північними полярними рівнинами.
Ці утворення знаходяться під товстим шаром осадових порід, що залишаються після зниклого океану. Їхня щільність вища за навколишні породи приблизно на 300-400 кг на метр кубічний. За аналогією з процесами в літосфері Землі, такий щільний регіон мав би опускатися нижче, утворюючи западину в поверхні планети. Натомість регіон Тарсис є місцем, де розташовуються найвищі вулкани у Сонячній системі, зокрема гора Олімп.
Як вважають науковці, щільні утворення під поверхнею Марса можуть мати як вулканічне, так і ударне походження. Виявлення щільних підземних структур та активних процесів у мантії планети вказує на те, що Марс має значно складнішу внутрішню динаміку, ніж вважали раніше. Це відкриття змушує переглянути загальноприйняті моделі планетарної еволюції, зокрема теорії про охолодження планет та згасання їхньої геологічної активності.
Більше процесів на поверхні Марса та під нею
💦 За сейсмічними даними з планети науковцям вдалося встановити, що вода з марсіанських океанів могла не випаруватися, а просочитися в мантію, утворивши там шар на глибині до 20 кілометрів.
🦠 Зниклі озера у південній півкулі Марса могли бути оселею його давнього життя, як вважають науковці після знахідки там 63 невідомих раніше вулканів.
🌋 Планетологи склали детальну карту вивержень вулканів у марсіанському регіоні Елізіум, які могли відбуватися всього мільйон років тому поперемінно з повенями у цьому ж регіоні.