Астрономи виявили найбільш плямисту зірку

За аналізом понад 2000 спектрів зібраних протягом 16 років астрономи виявили найбільш плямисту зірку серед усіх відомих. Нею стала XX Трикутника на відстані 630 світлових років від Землі, у якої спостерігаються плями розміром більші за всю поверхню Сонця. Нерегулярна поведінка плям на цій зірці вказує на значно хаотичнішу динаміку її внутрішніх процесів, ніж у Сонця, що може розповісти більше про еволюцію зірок різних типів. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Плями на поверхні XX Трикутника. Strassmeier et al. / Nature Communications, 2024

Плями на поверхні XX Трикутника. Strassmeier et al. / Nature Communications, 2024

Чим особливі плями найплямистішої зірки?

Науковці збирали спектральні дані про XX Трикутника, спостерігаючи за зіркою з 2006 по 2022 рік. Вона є червоним гігантом з радіусом у 10 разів більшим за сонячний і масою, що перевищує сонячну на 20 відсотків. Аналіз отриманих даних показав, що на її поверхні виникають і зникають величезні тимчасові темні ділянки з нижчою за навколишню температурою, які є результатом магнітної активності зірки.

Утворення плям на поверхні зірки пов’язане з динамо, тобто механізмом створення магнітного поля всередині зірки через рух плазми в її надрах. Науковці встановили, що зірка обертається навколо своєї осі за 24 дні, і плями, з’являючись і зникаючи, змінюють її видиму яскравість. Науковцям також вдалося виявити особливу здатність плям зміщувати центр яскравості зірки на зображенні, званий її фотоцентром.

Зазвичай геометричний центр зірки збігається з її фотоцентром, однак у випадку XX Трикутника через величезні плями фотоцентр зміщується на 10 відсотків радіуса зірки. Це зміщення впливає на видиме положення зірки, що є унікальною характеристикою для астрономічних спостережень. Отримані результати значно розширюють наше розуміння фізики зірок-гігантів та їхньої динаміки.

Якою є магнітна активність зірок

🔭 За допомогою інтерферометра CHARA астрономи змогли розгледіти плями на поверхні Полярної зорі Аа, яку здавна використовували для визначення напрямку на північ.

🌞 А в лютому цього року Сонце направило в бік нашої планети пляму діаметром як 15 Земель. Такі плями загрожують появою геомагнітних бур в атмосфері планети.

📒 Детальніше про походження плям на зірках й особливості їх магнітної активності ми розповідали у матеріалі «Звідки на Сонці плями?».