Астрономи відкрили «безпритульну» нову рекордно далеко від батьківської галактики

Астрономи виявили спалах «безпритульної» нової — зорі на рекордно далекій відстані від своєї батьківської галактики, що різко збільшила свою яскравість. Спалах відбувся на відстані 150 тисяч світлових років від галактики Андромеди, що сьогодні є найбільшою відстанню між новою і її галактикою серед зареєстрованих. Про це розповіло The Daily Science, а стаття відкривачів нової опублікована у Research Notes of the American Astronomical Society.

Художнє зображення спалаху нової внаслідок взаємодії білого карлика із сусідньою зорею. NASA’s Goddard Space Flight Center / S. Wiessinger

Художнє зображення спалаху нової внаслідок взаємодії білого карлика із сусідньою зорею. NASA’s Goddard Space Flight Center / S. Wiessinger

Що особливого у «безпритульних» нових?

Попри те, що білі карлики — це зорі, які вже неактивні та не мають реакцій у надрах, вони також можуть яскраво спалахувати. Ці спалахи називають новими та спостерігають у подвійних системах з білим карликом: карлик різко збільшує яскравість завдяки термоядерним реакціям у своїй оболонці, що виникають через взаємодію із зорею-сусідкою. Зазвичай нові спостерігають всередині галактик, сьогодні астрономам відомо близько десятка спалахів «безпритульних» нових, які відбулися за межами батьківських галактик зір, хоч вони і були гравітаційно пов'язаними.

За словами вчених, «безпритульні» нові можуть вказувати на популяції міжгалактичних зір, що не пов'язані із жодними галактиками, а також допоможуть уточнити характеристики простору між галактиками. Найбільш віддалену від своєї галактики «безпритульну» нову відкрили астрономи Ліверпульського університету Джона Мура у даних спостережень системи телескопів Zwicky Transient Facility.

Що відомо про цю «безпритульну» нову?

Спостереження свідчать, що спалах, який отримав назву AT 2023prq, відбувся на відстані 150 031 світлового року від галактики Андромеди, у її гало — компоненті структури галактики, що складається з розрідженого гарячого газу, який знаходиться за межами видимої частини галактики. Яскравість спалаху знизилася через 3,5 дня, тому астрономи відносять цю нову до класу дуже швидких. Зазвичай такі нові складно зареєструвати через їхнє швидке згасання, однак їхнє дослідження допомагає краще зрозуміти процеси, які відбуваються на подвійних білих карликах.

  • Ще одним незвичайним видом спалахів білих карликів у подвійних системах є мікронові. Лише минулого року астрономам вдалося їх вперше побачити й завдяки цьому уточнити механізми вибухів на білих карликах.