Астрофізики підтвердили приліт на Землю нейтрино рекордно високої енергії. Але не визначилися з його джерелом
Астрофізики змогли підтвердити, що влітку минулого року у підводній лабораторії науковці дійсно зареєстрували нейтрино — елементарну частинку — рекордно високої енергії. Його енергія була у 30 разів більшою, ніж у будь-якого нейтрино, зареєстрованого раніше. Утім, хоч відомо, що таке нейтрино могло прибути тільки з космосу, поки у науковців є лише 12 потенційних джерел, у яких частинка могла народитися. Про відкриття вчені розповіли в журналі Nature.
Звідки прилетіло нейтрино?
Відкриття нейтрино із найбільшою енергією з дотепер зареєстрованих здійснили завдяки нейтринному телескопу KM3NeT, який знаходиться на дні Середземного моря. Енергію частинки оцінили у проміжку від 120 до 220 петаелектронвольт, що вказує на екстремальні умови його народження: у космічних гамма-спалахах, активних ядрах галактик з надмасивними чорними дірами чи на шляху поширення космічних променів. Щоб визначити, звідки взялася частинка, науковці відтворили напрямок, з якого вона прилетіла. Так вони отримали 40 потенційних галактик, у яких могло б бути джерело цього нейтрино.
За каталогами спостережень наземних та космічних телескопів астрофізики знайшли у них 12 підхожих за часом і місцем подій, здатних утворити частинку: спалахи гамма-випромінювання, події руйнування зір чорними дірами чи вибухи зірок надновими. Але жодне з них не можна з упевненістю пов'язати з нейтрино. Тож натомість науковці припустили, що частинка походить не з конкретного астрофізичного джерела, а утворилася при взаємодії космічних променів високої енергії із реліктовим випромінюванням або міжгалактичним середовищем. Тоді зареєстроване нейтрино стане першим космогенним з відомих, тобто утвореним не у конкретному астрофізичному об'єкті, а в результаті процесу, який відбувається по всьому Всесвіту.
- Цікавими для астрофізиків є і нейтрино, що народилися прямо у нашій галактиці. Вперше про відкриття таких нейтрино повідомили лише у 2023 році, і тоді визначили, що вони складають від 6 до 13 відсотків всього потоку нейтрино з енергією у 30 тераелектронвольтів, які долітають Землі.