Обсерваторія IceCube вперше зафіксувала нейтрино з Чумацького Шляху

Нейтринна обсерваторія IceCube вперше виявила нейтрино, які утворилися у площині нашої Галактики. Астрофізики проаналізували дані 10 років роботи IceCube та з'ясували, що нейтрино Чумацького Шляху складають від 6 до 13 відсотків всього потоку нейтрино з енергією у 30 тераелектронвольтів, які долітають Землі. У наступних дослідженнях вчені планують виявити джерела походження наших галактичних нейтрино, пишуть дослідники у статті, опублікованій в Science.

Художнє зображення Чумацького Шляху крізь потоки нейтрино (блакитним). IceCube Collaboration / U.S. National Science Foundation (Lily Le & Shawn Johnson) / ESO

Художнє зображення Чумацького Шляху крізь потоки нейтрино (блакитним). IceCube Collaboration / U.S. National Science Foundation (Lily Le & Shawn Johnson) / ESO

Що таке нейтрино?

Нейтрино — це елементарні, електрично нейтральні частинки, які є одними з найпоширеніших у Всесвіті: вони утворюються на Сонці, у космічних променях та навіть ядерних реакторах. Вони майже не взаємодіють з матерією, тому виявляти їх дуже складно: аби «ловити» нейтрино, детектор нейтринної обсерваторії IceCube використовує кубічний кілометр антарктичної криги. Але водночас, завдяки цьому, нейтрино можуть безперешкодно подолати весь Всесвіт і принести інформацію про процеси у надрах зір, на околицях пульсарів, чорних дір та спалахів наднових.

IceCube реєструє космічні нейтрино, які володіють енергіями від тераелектронвольт до кількох петаелектроновольтів та можуть долітати Землі з різних космічних джерел: як у нашій Галактиці, так і поза нею.

Втім, точно визначати джерела нейтрино важко, оскільки частинки постійно бомбардують Землю з різних напрямків, а вплив атмосфери планети ускладнює їхню ідентифікацію за джерелом. Але аналіз 59 592 подій реєстрації нейтрино на IceCube у діапазоні енергій від 500 гігаелектронвольтів до кількох петаелектронпольтів, зібраних за 10 років роботи обсерваторії, показав, що принаймні частина з них походить з площини нашої Галактики.

Як знайшли галактичні нейтрино?

Події реєстрації нейтрино вчені розсортували за енергією частинок та розподілом напрямків походження нейтрино у галактичній площині. Науковці зосередилися на нейтрино, які потрапили у детектор IceCube з південної півкулі, оскільки такі нейтрино проникають у кригу глибше, не гублячись під час проходження крізь Землю.

За допомогою алгоритму, заснованому на глибинному навчанні, науковці відібрали події реєстрації нейтрино з найменшим забрудненням від нейтрино, що утворилися в атмосфері Землі.

Таким чином, із статистичною значущістю у 4,5 сигми, вчені ідентифікували від 211 до 748 нейтрино, джерело яких знаходиться у Чумацькому Шляху. Сигнал збігається з оцінками потоку галактичних нейтрино, заснованими на гамма-випромінюванні площини Чумацького Шляху, яке може породжувати частинки.

IceCube недостатньо чутлива, щоб дати можливість виявити джерела нейтрино у нашій Галактиці, однак науковці сподіваються, що після модернізації обсерваторії, вони зможуть виявити походження галактичних нейтрино, що допоможе краще зрозуміти високоенергетичні процеси, які відбуваються у Чумацькому Шляху.

від 211 до 748 нейтрино
згідно різних моделей аналізу даних