Археологи реконструювали дитяче намисто віком 9 000 років

Намисто із понад 2 500 намистин, які виявили на похованій 9 000 років тому дівчинці, вдалося відтворити археологам. Поховання з такої цінною річчю свідчить не лише про розвинену культуру шанування померлих у давнину, а й про тонко налаштовану взаємодію різних соціальних ланок, від виробників намистин та мандрівників до торговців, які уможливили створення складної прикраси. Про реконструкцію пише сайт журналу Science. Відповідна стаття про прикрасу від ізраїльських та європейських науковців опублікована у журналі PLOS ONE.

Реконструйоване намисто з дитячого поховання. Чорні пінопластові трубки замінюють намистини з мушель та кальциту, які надто погано збереглися для їх використання у реконструкції. Hala Alarashi et al. / PLOS ONE, 2023

Реконструйоване намисто з дитячого поховання. Чорні пінопластові трубки замінюють намистини з мушель та кальциту, які надто погано збереглися для їх використання у реконструкції. Hala Alarashi et al. / PLOS ONE, 2023

Яким було намисто?

Древнє поховання 8-річної дівчинки виявили 2018 року у неолітичному поселенні Бая (Ba`ja) на півдні Йордану, яке датують 7 400-6 800 роками до нашої ери. У районі грудей та живота дитини археологи виявили численні намистини, багато з яких уже були дуже пошкоджені, різної форми, кольору й матеріалу. Серед них було каміння — бірюза, гематит та кальцит, а також намистини з мушель. Також біля скелета знайшли підвіску з гематиту із двома отворами та різьблене перламутрове кільце з мушлі.

Проаналізувавши розташування кількох збережених рядів намиста, науковці змогли відтворити й інші ряди, створивши реконструкцію прикраси. Більшість рядів розташовувалися біля шиї та плечей померлої, а кільце, імовірно, об'єднувало нижні ряди та було центральним елементом.

Як створили прикрасу?

Вивчення походження намистин указало, що матеріали для створення намиста переважно походили із того ж поселення. Однак деякі частини були екзотичними для місцевості, у тому числі бусини з немісцевих мушель та бірюза. Вчених також здивували елементи із бурштину, що є безпрецедентною знахідкою для прикрас того періоду. Найближче родовище бурштину у регіоні розташоване за 60 кілометрів від поселення дівчинки. Використання матеріалів із віддалених регіонів додає намисту ще більшої ціни. Померла дитина мала мати високий соціальний статус, хоча науковці ще не певні, ким вона була.