Аналіз ДНК вказав на смерть Бетховена від хвороби печінки

Британські дослідники дійшли висновку, що Людвіг ван Бетховен мав генетичну схильність до хвороби печінки та інфікувався вірусом гепатиту B, що могло стати причиною його смерті. На це вказує результат аналізу ДНК зі зразків волосся, які приписують композитору. Дослідження оприлюднене в журналі Current Biology.

Пасмо волосся з дослідження, яке приписують Бетховену. Ira F. Brilliant Center for Beethoven Studies / San Jose State University

Пасмо волосся з дослідження, яке приписують Бетховену. Ira F. Brilliant Center for Beethoven Studies / San Jose State University

Чому смерть вивчали за волоссям?

Після смерті великого композитора Людвіга ван Бетховена у 1827 році у його кабінеті знайшли написаний ним 25 років тому лист. У ньому чоловік повідомляв про виснажливу хворобу, через яку він протягом років втрачав слух, і прохав свого улюбленого лікаря Йогана Адама Шмідта після його смерті описати цю недугу. Однак лікар помер на 18 років раніше за музиканта і вже інші медики намагалися з'ясувати, що згубило життя Бетховена. Відомо, що окрім проблем зі слухом, чоловік страждав від болю в животі та жовтяниці, особливо незадовго до смерті, яка наводила дослідників на думку про цироз печінки.

Остаточно з'ясувати причину нездужання й смерті композитора ще не вдалося. Але до відповіді наблизилися науковці Кембридзького університету, дослідивши ДНК із п'яти пасм волосся, що їх приписують Людвігу ван Бетховену і які збереглися як поширені сувеніри з вікторіанської епохи.

Що показав аналіз?

Науковці не знайшли у геномі Бетховена генів, які могли б пояснити його втрату слуху та проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Імовірно, ці порушення спричинені комбінацією факторів, а не зумовлені лише генетикою.

Утім, дослідження вказало на можливу хворобу печінки та смерті від неї композитора. Автори виявили у нього генетичні варіанти, які найбільше з відомих пов'язані з цирозом печінки. Зважаючи на відому звичку Бетховена випивати алкоголь, цілком імовірно, що генетична схильність посприяла розвитку у нього цирозу. Крім цього, у волоссі музиканта знайшлися послідовності ДНК вірусу гепатиту В. Схоже, що ним Бетховен інфікувався за кілька місяців до смерті. Беручи до уваги генетичну схильність, випивання та інфекцію, велика імовірність, що саме хвороба печінки згубила відомого композитора, висновують дослідники.