Алкоголь назвали безпосереднім чинником раку

Генетичне дослідження британських та китайських науковців надає нові свідчення прямого в'язку між вживанням алкоголю та збільшеним ризиком розвитку раку, особливо стравоходу та органів голови й шиї. До такого висновку вони прийшли, коли проаналізували ризики раку серед більш як 150 000 китайців, серед яких значна частина є носієм генетичних варіантів, що спричиняють низьку толерантність до алкоголю й змушують його уникати. Відповідна стаття оприлюднена в журналі International Journal of Cancer.

Diamond Rehab Thailand / Pexels

Diamond Rehab Thailand / Pexels

Як пов'язані генетика, алкоголь та рак?

Ракові захворювання можуть спричинятися різними факторами, як незалежними, так і залежними від людини. Зокрема, для багатьох типів раку травної системи, як-от стравоходу, печінки та кишківника, було виявлено зв'язок зі споживанням алкоголю. За деякими даними вживання алкоголю відповідальне за смерті трьох мільйонів людей щороку, із яких більш ніж 400 тисяч гинуть через онкологічне захворювання. Та попри відому шкоду алкоголю для здоров'я й поширеність пов'язаних із ним хвороб, механізм його негативного впливу залишається достеменно невідомим, зокрема й те, чи можна говорити, що він сам спричиняє підвищення ризику раку.

Приблизно 47 відсотків усіх випадків раку травної системи реєструються в Китаї. Водночас серед східноазійських народів поширеною є мутація rs671, яка порушує функціональність гену альдегід дегідрогенази 2 (ALDH2). Через це в організмі погіршується розщеплення токсичного метаболіту алкоголю ацетальдегіду, що є відомим канцерогеном. А варіант rs1229984 гену алкогольдегідрогенази 1В (ADH1B) прискорює утворення ацетальдегіду з етанолу, сприяючи його накопиченню в організмі. Обидві мутації спричиняють низьку толерантність до алкоголю, тому науковці Оксфордського університету та їхні китайські колеги взялися дослідити, як ці генетичні варіанти пов'язані із вживанням спиртного та ризиком розвитку раку.

Яким чином вивчався зв'язок?

Вчені звернулися до бази даних China Kadoorie Biobank, яка містить інформацію про геноми 512 726 чоловіків та жінок із 10 регіонів Китаю. Зразки для дослідження, а також дані стосовно способу життя, зокрема, частоти вживання алкоголю, та медичної історії були зібрані від людей віком 30-79 років між 2004 та 2008 роками. У 2013 та 2014 роках приблизно 5 відсотків учасників, що ще були живими, пройшли повторні опитування. Крім цього, протягом часу дослідження за здоров'ям учасників спостерігали за допомогою реєстрів місцевих медичних установ.

Гени, які цікавили авторів нової роботи, були успішно секвеновані у 150 722 учасників із середнім віком 52 роки. Тож саме із даними цих людей працювали надалі науковці. Вони хотіли простежити, чи є значущі відмінності у частоті виникнення раку травної системи між тими, у кого наявні варіанти rs671 або rs1229984, та тими, хто має повністю функціональні їх варіанти.

Що показало дослідження раку?

Частота алелів, пов'язаних із низькою толерантністю до алкоголю, складала у середньому 21 відсоток для гена ALDH2 та 69 відсотків для гена ADH1B. Наявність у чоловіків досліджуваних варіацій виявилася сильно пов'язаною зі споживанням алкоголю — вони випивали рідше й менше за тих, у кого вони були відсутні (менш як половина з них повідомляли про регулярне вживання алкоголю).

Що стосується раку, то за приблизно 11 років спостереження він розвинувся у 9 339 учасників. Серед чоловіків, які мали один або два алелі гену ADH1B, що відповідальні за несприйнятливість алкоголю, спостерігали зменшення ризику раку на 13-25 відсотків, особливо раку голови, шиї та стравоходу. Тоді як дві копії варіанту низької толерантності до алкоголю гену ALDH2 забезпечували зменшення ризику раку загалом на 14 відсотків, а раку органів травної системи, пов'язаного із вживанням алкоголю, на 31 відсоток. Водночас чоловіки, які регулярно вживали алкоголь, попри те, що є носіями хоча б однієї копії варіанту низької толерантності до алкоголю гену ALDH2, мали суттєво вищу ймовірність захворіти на рак органів голови чи шиї або стравоходу. А для чоловіків, які не п'ють або зрідка випивають, такої асоціації не виявили. Між тим, дуже незначна кількість (близько 2 відсотків) жінок повідомили, що регулярно вживають алкоголь. І загалом у жінок не було помічено зв'язку між генетичними варіантами та ризиком розвитку раку.

Вчені зазначають, що результати суттєво не змінилися навіть після врахування таких факторів, що впливають на ризик раку, як харчування, індекс маси тіла та фізична активність, сімейна історія раку та куріння, серед інших. Спираючись на отримані результати, вчені роблять висновок, що вживання алкоголю можна вважати безпосереднім чинником раку, особливо травної системи. Це пояснює, чому у чоловіків із генетичними варіантами, через які вони вимушені уникати алкоголю, менший ризик набути онкологічного захворювання. Автори вважають це є вагомою причиною зменшити вживання алкоголю, тим більше у Китаї, де за останні десятиліття чоловіки почали значно більше випивати, всупереч низькій толерантності до алкоголю.