17-річна ізраїльтянка знайшла дзеркало від зурочення віком 1 500 років

Частину «чарівного дзеркала» часів візантійської доби вдалося знайти 17-річній школярці в Ізраїлі. За словами науковців, дзеркало слугувало візантійцям для захисту від зурочення, розповідає про знахідку видання The Jerusalem Post.

Авів Вайцман зі знахідкою. Emil Aladjem / Israel Antiquities Authority

Авів Вайцман зі знахідкою. Emil Aladjem / Israel Antiquities Authority

Як візантійці користувалися люстерком?

Фрагмент дзеркала юнка Авів Вайцман (Aviv Weizman) знайшла випадково під час розкопок, які проводилися для школярів у кібуці Уша, що знаходиться на заході Галілеї. Протягом IV–VI століть там панувала Візантійська імперія. Кураторка розкопок, докторка Ейнат Амбар-Армон (Einat Ambar-Armon), одразу розпізнала у глиняному уламку частину «чарівного дзеркала». Вважається, такі дзеркала у вигляді круглих глиняних пластин зі скельцем всередині візантійці використовували для захисту від зурочення і злих духів — побачивши своє відображення у дзеркалі, ті мали зникнути. Подібні дзеркала раніше знаходили як оздоблення у гробницях — імовірно, так близькі захищали померлих під час подорожі у загробний світ.

Ціле візантійське дзеркало, знайдене раніш в Ізраїлі. Clara Amit, Israel Antiquities Authority

Ціле візантійське дзеркало, знайдене раніш в Ізраїлі. Clara Amit, Israel Antiquities Authority

З дзеркалами, як нещодавно виявилося, також ховали і кельтських воїнок. Молекулярні біологи отримали з решток, знайдених у 2000-річній британській могилі, білки, які вказали на стать похованої.