13-річна дитина вилікувалася від агресивного раку мозку

Бельгійський 13-річний хлопець цілком позбувся агресивної злоякісної пухлини мозку, що робить випадок унікальним. Лікарі відзначили, що експериментальний метод спрацював у дитини найкраще з учасників дослідження, і тепер вони шукатимуть спосіб відтворити ефект і в інших пацієнтів. Про досягнення повідомляє Science Alert з посиланням на Agence France-Presse.

Дифузна внутрішня гліома мосту. Sudarshawn Damodharan et al. / JPM, 2022

Дифузна внутрішня гліома мосту. Sudarshawn Damodharan et al. / JPM, 2022


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


З яким раком боролася дитина?

Лукасу з Бельгії ще в шестирічному віці діагностували рідкісну гліому стовбура мозку — злоякісну пухлину дітей, яка зазвичай важко лікується. Хвороба у нього розвинулася у формі агресивної дифузної внутрішньої гліоми моста. Більшість дітей із цією недугою не живе довше одного року від діагностування, і лише 10 відсотків залишаються живими протягом двох років. Щоб дати шанс одужати своїй дитині, батьки Лукаса переїхали з Бельгії до Франції, щоб взяти участь у дослідженні BIOMEDE, яке займається тестуванням експериментальних препаратів проти дифузної внутрішньої гліоми моста.

Як подіяло лікування?

Для початку лікарі призначили хлопчику засіб еверолімус, який початково використовувався як засіб проти відторгнення трансплантованих органів, але показав потенціал проти деяких видів раку. Протягом серії наступних обстежень за допомогою МРТ лікарі вражено спостерігали за тим, як пухлина щезає, поки зрештою повністю не зникла. Але медики не посміли скасувати призначення препарату, аж поки півтора року тому не з'ясувалося, що Лукас все одно більше не приймає ліки.

Семеро інших дітей із того ж дослідження залишалися живими ще роки після лікування, однак лише у Лукаса рак цілком покинув мозок. Тепер лікарі та вчені хочуть з'ясувати, у чому криється успіх лікування. Вони припускають, що річ у вкрай рідкісній мутації пухлини Лукаса, яка могла посприяти її більшій чутливості до препарату. Тому надалі вчені спробують відтворити мутацію у культурі ракових клітин і глянути, чи препарат так само ефективно їх знищуватиме. Якщо так, то слід буде зайнятися пошукати препаратів, які зімітують вплив мутації в інших пацієнтів із дифузною внутрішньою гліомою моста та зроблять їх такими ж чутливими до терапії раку.

  • Проти дифузних гліом зараз випробовують також вакцини, що допомагають імунній системі виявляти та знищувати ракові клітини. Попередні результати свідчать, що вона може суттєво збільшити виживаність пацієнтів.