Один напій, щоб керувати всіма. Що каже наука про вплив кави на розум і тіло

За повір'ям, стимулювальну дію кави помітив один з ефіопських пастухів приблизно 850 року нашої ери. На особливий вплив рослини йому вказала поведінка кіз, котрі після поїдання кавових бобів стали стрибати довкола ще більш жваво, ніж зазвичай. Відтак пастух приніс плоди арабіки до місцевого монаха, який зрештою зварив перший запашний напій, що в майбутньому стане найпоширенішим у світі психоактивним засобом.

Але можливості кави набагато ширші, ніж просто давати запал бадьорості. І хоч ще кілька років тому до неї ставилися скептично та радили обмежуватися у ній, подібно до алкоголю, сучасні дослідження вказують на значний потенціал кави у підтриманні нашого здоров'я. Що саме кава чинить з нашим тілом та розумом, і чим цей вплив корисний — переказуємо з матеріалу New Scientist.

GIPHY

GIPHY

Основний диригент — кофеїн

Те, за що ми найбільше любимо каву — її ефект допінгу — обумовлюється впливом на організм її речовини кофеїну. Попри назву, вона міститься не лише в каві, а й у насінні, плодах, горіхах та листках ще близько 60 різних видів рослин. Гіркувата на смак речовина у природі діє як пестицид, відваджуючи комах та інших тварин від поїдання цих рослин.

Але людей кофеїн не лише не відлякує, а й приваблює через його особливий вплив безпосередньо на наш мозок. Уже в перші 45 хвилин кофеїн після випивання кави всотується до нашої кровоносної системи, звідки без особливих складнощів проходить через гематоенцефалічний бар'єр — непрохідну для більшості інших молекул перешкоду між судинами мозку та решти тіла. Там він зв'язується, блокуючи, рецептори нейротрансмітера аденозину — речовини, яка накопичується протягом дня, пригнічує активність нервових волокон та змушує нас почуватися сонними.

Кофеїн заважає аденозину зв'язатися з його рецептором та виконувати його роботу. І саме завдяки цьому після чашки кави ми на кілька годин почуваємося бадьорішими, наші реакції прискорюються, а думати стає легше. Але кава має й інші ефекти.

GIPHY

GIPHY

Кава та депресія

Після горнятка кави багато людей почуваються ще й щасливішими. І це узгоджується з результатами досліджень, які виявили, що у людей, які випивають по три-чотири чашки кави на день, ризики депресії та самогубства нижчі. Однак ефекту не було при споживанні позбавленого кофеїну напою, вказуючи, що саме вплив цієї речовини може бути відповідальний за тривале покращення настрою.

Антидепресантний вплив кофеїну може бути обумовлений його відомою здатністю підвищувати в мозку рівні дофаміну — нейротрансмітера, пов'язаного із відчуттям задоволення, якого стає замало під час депресії. Із цієї властивості випливає ще один позитивний зв'язок — у поціновувачів кави виявили суттєво нижчий ризик розвитку хвороби Паркінсона, яка виникає через відмирання в мозку дофамінопродукуючих клітин.

З кавою у серці

Протягом багатьох років людям радили обмежуватися у каві, щоб не нашкодити здоров'ю серцево-судинної системи. Скоріше за все, побоювання виходило зі здатності кофеїну збільшувати частоту та відчуття серцебиття. Та нові дані свідчать, що кава не така страшна для серця, як це вважали.

Кардіологи, які 10 років спостерігали за понад 380 тисячами пацієнтів, дійшли висновку, що дві-три чашки кави щодня пов'язані з меншим ризиком ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності чи аритмії. І навіть якщо кава була без кофеїну ефект був подібним, за винятком відсутності впливу на ризик аритмії. Інше дослідження за участі понад 350 тисяч людей показало, що при випиванні двох-трьох чашок кави та стільки ж чашок чаю на день ризик інсульту та деменції, зокрема післяінсультної, менший майже на третину.

GIPHY

GIPHY

Кава для мікробів

Один із механізмів, який може відповідати за позитивний ефект кави, навіть без кофеїну, опосередкований його поліфенолами. Ці речовини рослини використовують для захисту себе від різних форм стресу, зокрема від поїдання їх частин комахами чи настання посухи, але у людей вони проявили антиоксидантні та протизапальні властивості.

Одне з нещодавніх досліджень також вказало, що кава може бути чудовим доповненням до раціону людям, що прагнуть вберегтися від хронічної неалкогольної хвороби печінки — поширеного у західних суспільствах порушення. Серед любителів будь-якої кави ризик набуття цієї хвороби менший на 21 відсоток, а шанси померти через неї менші на 49 відсотків.

Кава багата на речовини, які можуть разюче змінювати мікробний склад кишківника. Так, науковці виявили бактерію з роду Lawsonibacter, яка живе майже винятково у каволюбів і кількість якої у 5 разів вища за любителів чаю. При цьому що більше кави пити, то більше Lawsonibacter поселиться у кишківнику. Це одна з найбільш вибагливих бактерій, що їсть майже лишень волокна та поліфеноли кави. Але натомість вона вивільняє коротколанцюгові жирні кислоти, що відомі протизапальною дією. А оскільки із запальними процесами пов'язують цілу низку хвороб — від діабету та серцевих порушень до алергій — то саме модифікація мікробіому може лежати в основі корисної дії кави, навіть без кофеїну.

GIPHY

GIPHY

Ложка дьогтю в бочці кави

Як і з будь-якими хорошими речами, варто знати міру і для кави. Вона може бути вкрай мала, або взагалі відсутня, якщо людина має підвищену чутливість до кофеїну. А при надмірному споживанні цей напій, хай якими б корисними не були його компоненти, може призвести до погіршення самопочуття. Окрім як із самого напою, кофеїн ми можемо споживати з багатьох інших продуктів та навіть ліків, і часом концентрація речовини в них еквівалентна або навіть більша, ніж у цілій чашці кави.

Зважати на кількість спожитого кофеїну варто, позаяк у високих дозах він може спричиняти суттєве підвищення рівня адреналіну та норадреналіну — гормонів, що в нормі активізують організм на боротьбу чи біг у стресових ситуаціях. Це може проявитися розширенням зіниць, активним потовиділенням, прискоренням серцебиття та підвищенням серцевого тиску. Не надто доцільні й приємні відчуття в спокійних умовах робочого офісу чи домашньої обстановки.

Особливу загрозу кофеїн може завдати підліткам, у яких безпечний поріг сполуки ще менший. Але саме їм буває найважче встояти перед кофеїнізованими, багатими на цукор та часто збагаченими додатковими стимуляторами енергетичними напоями. У медицині відомий навіть випадок, коли юнак, що випивав щодня по кілька банок енергетика, захворів на серцеву й ниркову недостатність, через яку шкоду почав зазнавати й мозок.

Також не варто забувати, що лікар може порадити уникати кави навіть дорослим через медичні протипоказання, що зводять користь напою нанівець. У такому разі варто обговорити з ним можливі альтернативи та не ризикувати своїм здоров'ям.