Щоденне вживання енергетиків довело юнака до серцевої недостатності

Британські лікарі описали клінічний випадок молодого пацієнта, що захворів на серцеву недостатність, ймовірно, внаслідок надмірного вживання енергетичних напоїв. За словами хворого, у середньому він випивав по чотири бляшанки енергетика щодня протягом останніх двох років. Звіт про медичний випадок оприлюднили в журналі BMJ Case Reports.

Thom Masat / Unsplash

Thom Masat / Unsplash

Як енергетики впливають на здоров'я?

Енергетиками називають безалкогольні напої, які містять речовини зі збуджувальною для нервової системи дією. Зазвичай їх використовують, коли необхідно утриматися від сну та втоми, наприклад, під час навчання напередодні до іспиту або в довгій дорозі, і з кожним роком їх споживання зростає по всьому світу, що привертає увагу дедалі більшої кількості науковців. В популяції вже тривалий час побутує думка, що енергетики небезпечні для здоров'я, але який саме вплив чинять ці продукти на здоров'я при тривалому використанні все ще невідомо достеменно. Зокрема, занепокоєння лікарів останнім часом зростало щодо можливого негативного ефекту енергетиків на серцево-судинну систему. А описаний лікарями з Лікарні Святого Томаса в Лондоні клінічний випадок слугує ще одним свідченням загрози від надмірного вживання енергетиків.

Що описали вчені?

У звіті лікарів йдеться про 21-річного чоловіка, який звернувся по медичну допомогу через задишку та набряком живота. Як потім з'ясувалося, крім цих симптомів хворий страждав на втрату ваги, тремор, швидке серцебиття та загальну втомлюваність, які почалися чотирма місяцями раніше, але дедалі більше погіршувалися. Подальше обстеження показало, що в чоловіка розвинулася серцева недостатність із тромбами в серці та ниркова недостатність, через яку почав уражатися вже й мозок, викликаючи делірій.

У сімейній історії пацієнта лікарі не відмітили захворювань, що могли б бути пов'язаними з його станом. Сам хворий заперечував вживання алкоголю або наркотиків, палити кинув три роки тому, однак зазначив, що регулярно випиває енергетичні напої. Чоловік зізнався, що протягом останніх двох років випивав у середньому по чотири 500-мілілітрових бляшанок енергетиків щодня, які містили по 160 міліграмів кофеїну. Спеціалісти дійшли висновку, що саме вживання цих сильно кофеїнізованих напоїв, скоріше за все, стало причиною серцевої недостатності, оскільки інших вагомих причин не виявили. Кофеїн міг протягом тривалого часу посилювати та прискорювати серцебиття, що може пошкоджувати серце, кажуть лікарі. Водночас ниркову недостатність вони схильні не пов'язувати зі шкідливою звичкою пацієнта або враженням серця.

Що стало з хворим?

Пацієнт пробув у лікарні 58 днів, значну частину часу провівши на діалізі, але зрештою був виписаний у відносно задовільному стані. За його словами, він перестав вживати енергетичні напої, і тепер вважає, що вони можуть викликати сильну залежність та є надто доступними для молоді, через що до них варто привертати більше уваги, зокрема через встановлення на них попереджувальних написів, як на сигаретах. Лікарі чоловіка також відмітили, що без раннього діагностування та лікування їхній пацієнт мав дуже високі ризики померти від серцевої недостатності або інсульту.

Між тим, автори зазначають, що це не перший випадок, коли серцева недостатність виникала у молодих людей у зв'язку з вживанням енергетиків. Протягом останніх років лікарі описали подібні історії 24-річного та 26-річного чоловіків. Такі випадки все ще є дуже рідкісними, але зважаючи на зростання споживання енергетиків, лікарі радять наголошувати пацієнтам про ризик цих продуктів.