За останні 33 роки у світі на чверть зросла кількість утрачених років здорового життя людей через залежність від наркотичних речовин. При цьому у більшості країн найбільш поширеним наркотиком був канабіс, а в Україні за поширеністю та кількістю завданої здоров’ю людей шкоди його обігнали опіоїди. Частота діагностування залежностей від них виявилася в Україні майже вдвічі вищою, ніж у цілому по світу, що є серйозною загрозою для здоров’я населення. Дослідження опублікували в журналі Nature Medicine.

Кількість випадків залежності від наркотиків на 100 тисяч населення у світі: від амфетаміну (зліва вгорі), від канабісу (справа вгорі), від кокаїну (зліва внизу) і від опіоїдів (справа внизу). Фіолетовим позначено країни з найменшою частотою залежностей, червоним — із найбільшою. Kang et al. / Nature Medicine, 2026

Навіщо вивчали поширеність залежностей у світі?

За оцінками науковців, на залежності від наркотичних речовин припадає понад один відсоток усіх втрачених через інвалідність або хвороби років життя людей у світі. Особливе занепокоєння у лікарів викликають залежності від опіоїдів, частота яких зросла у період пандемії ковіду, здебільшого у розвинених країнах Північної Америки. Окрім цього, у світі зростає кількість частота вживання канабісу як із рекреаційною, так і з медичною метою, що також підвищує ризик появи залежностей.

Щоб дослідити, як нещодавні події у світі та зміни суспільної думки щодо наркотиків вплинули на поширеність наркотичної залежності та втрату здоров’я через неї, корейсько-американська команда науковців на чолі з фахівцями Університету Корьо провели дослідження на основі даних Global Burden of Disease Study 2023.

Що дізналися про загрозу від наркотиків у всьому світі?

Для оцінки частоти залежностей і кількості втрачених через них років життя (DALYs) науковці вивчали відкриті дані попередніх регіональних досліджень, звіти про причини смерті, історії хвороб і національні статистики захворюваності. У випадках, коли якісних даних бракувало, дослідники використовували статистичні моделі, щоб розрахувати очікувану смертність і поширеність залежностей на основі даних країн із того ж регіону та з подібним рівнем життя.

Так науковці з’ясували, що канабіс був найбільш поширеним наркотиком у світі з 270 випадками залежності на 100 тисяч населення, тоді як в Україні цей показник становив 205 випадків. Водночас залежність від опіоїдів, зокрема героїну, морфіну, фентанілу та споріднених із ними медичних препаратів, спричинила найбільше DALYs: на 100 тисяч населення припадало 154 роки здорового життя, втрачених через залежність. Але в Україні ситуація виявилася ще гіршою: на 100 тисяч населення припадало 374 випадки залежності, порівняно з 206 у світі, і 233 DALYs.

Вищими, ніж у середньому по світу, виявилися також українські показники залежності від амфетаміну та втрачених через неї років життя. Натомість поширеність залежності від кокаїну та шкода від нього в Україні виявилися майже вдвічі нижчими, ніж загалом по світу.

Як нові дані допоможуть боротися з залежностями?

Нове дослідження доповнює попередні, які вже вказували на те, що випадки інвалідності та смертності внаслідок залежностей від наркотиків частішають попри зменшення частоти випадків самих залежностей. При цьому в багатьох країнах бракує можливостей лікування залежності, особливо у випадках залежності від «важких» наркотиків або їхніх комбінацій.

Дослідники з’ясували, що в країнах, де канабіс легалізований, вища частота діагностування залежностей від усіх наркотиків. Це може вказувати на те, що в таких країнах люди частіше самостійно звертаються по допомогу, а не потрапляють до лікарень у важкому стані. У країнах, де канабіс є нелегальним, наприклад в Україні, люди можуть мати обмежені можливості звернутися по допомогу. Тому для країн із різним законодавством щодо наркотиків потрібно розробляти свої підходи до профілактики залежностей, їх діагностування та лікування.

Що розробляють для боротьби з залежностями

🤝 Щоб урятувати людей від передозування опіоїдами, науковці розробили препарат, що підсилює дію налоксону, який блокує рецептори від дії наркотика.

💉 Для боротьби з залежністю від кокаїну розробили вакцину та застосували ліки від спадкової хвороби, а одному пацієнту подолати її допоміг «Оземпік».

💊 А проти залежності від метамфетаміну, яку досі не лікували за допомогою препаратів, застосували препарати для боротьби з розладом дефіциту уваги з гіперактивністю.