Звеселяючий газ на два тижні звалив з ніг молодого чоловіка

Американські лікарі описали випадок молодого чоловіка, який внаслідок щоденного вдихання звеселяючого газу втратив можливість ходити через пошкодження спинного мозку. Після курсу лікування вітаміном В12 симптоми пройшли і здатність ходити повернулася, пишуть медики у The New England Journal of Medicine.

МРТ-зображення спинного мозку пацієнта після звеселяючого газу із указанням пошкодження. Joseph Yoon, Joshua Klein / The New England Journal of Medicine, 2022

МРТ-зображення спинного мозку пацієнта після звеселяючого газу із указанням пошкодження. Joseph Yoon, Joshua Klein / The New England Journal of Medicine, 2022

Медики центру Маунт-Синай описали випадок 32-річного чоловіка, що звернувся по медичну допомогу зі скаргами на те, що шість тижнів відчуває поколювання у кінцівках і вже два тижні не здатний самостійно ходити через порушення координації. При обстеженні за допомогою магнітно-резонансної томографії з'ясувалося, що в пацієнта пошкоджено дорсальні стовпи спинного мозку. Картина нагадувала таку при підгострій комбінованій дегенерації, яка виникає через нестачу вітаміну В12. За аналізами крові рівень В12 у чоловіка справді був занизьким і складав 107 пікограмів на мілілітр при нормі понад 230, що підтвердило початковий діагноз.

З'ясовуючи, що саме призвело до різкого спаду рівня вітаміну В12, лікарі дійшли висновку, що це дії самого пацієнта. За два місяці до симптомів він став щоденно вдихати звеселяючий газ (у медицині найчастіше його використовують для інгаляційного наркозу), який може інактивувати вітамін В12. Таку практику довелося припинити, лікарі виписали хворому двотижневий курс ін'єкцій вітаміну і вже за чотири тижні до пацієнта повернулася здатність самостійно ходити.

Медики не уточнюють, з якою метою вдихав звеселяючий газ чоловік, але крім як для наркозу його розглядають ще і як потенційний засіб лікування депресії.