Зубна нитка виміряла рівень стресу швидше за традиційні методи
Інженери розробили зубну нитку, здатну вимірювати в слині рівень гормону стресу кортизолу. Такий підхід працює швидше за традиційні методи та може виявляти кортизол у низьких концентраціях, які є в слині. Розробники зазначають, що зубну нитку можна буде застосувати також для моніторингу інших важливих гормонів: інсуліну в людей з діабетом або естрогену в жінок, що намагаються завагітніти. Дослідження опублікували в журналі ACS Applied Materials & Interfaces.
Як працює сенсор на основі зубної нитки?
Розроблений науковцями сенсор має вигляд звичайного флосера, тобто пластикового тримача для зубної нитки. Завдяки капілярному ефекту сама нитка поглинає частину слини та доставляє її до пластикової частини, де розташовані детектори кортизолу. Вони засновані на технології розпізнавання структури молекули. Для цього в них наявний полімер, у якому є заглиблення, що відповідають структурі кортизолу. І коли гормон зв’язується з такими заглибленнями, електрична провідність полімеру змінюється, що пристрій зчитує як наявність кортизолу в зразку.
У випробуваннях на штучній слині та відібраній у добровольців цей сенсор показав ефективність і точність на рівні традиційних методів виявлення кортизолу. Такий тест дозволяє визначити концентрацію гормону в слині за 11-12 хвилин замість кількох годин або й днів, які потрібні для виконання тесту на основі антитіл. Крім того, він є зручним для використання людьми без фахової освіти. За задумом науковців, його зможуть використовувати люди з уже підтвердженим діагнозом для відстеження свого стану.
Які повсякденні речі допомагають моніторити здоров’я
💍 Для відстеження в поті концентрації жіночого гормону естрадіолу, який змінюється впродовж менструального циклу, науковці розробили розумний перстень.
🧵 Також дослідники створили нитку-комп’ютер, яку можна вплітати у звичайний одяг для відстеження температури та серцебиття в різних ділянках тіла під час фізичних навантажень.
🐱 Щоб зрозуміти, чи болить щось у котів, науковці вдягнули на них в’язані шапочки з електродами та таким чином простежили за сигналами болю в мозку.