Зоря-двійник Сонця не обзавелась внутрішніми планетами

Команда астрономів повідомила про відкриття двох екзопланет у системі схожої на Сонце зірки HIP 104045. Одна з них виявилась холодним супернептуном масою як 43 Землі, а друга — у половину меншою за Юпітер газовим гігантом. І хоча їхнє батьківське світило дуже подібне до нашого Сонця, внутрішніх планет, схожих на Землю, астрономи біля HIP 104045 не знайшли. Присвячена відкриттю стаття прийнята до публікації у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society та доступна як препринт на arXiv.

Caltech

Caltech

Що це за зірка?

Зірка HIP 104045 знаходиться на відстані 179 світлових років від нас та дуже схожа на Сонце: має майже такі самі масу та радіус, а також вік, температуру і хімічний склад. За це зірка потрапила у каталог програми «Пошук планет-двійників Сонця» (Solar Twin Planet Search) та спостерігалася протягом майже 13 років спектрографом HARPS обсерваторії ESO. Аналізуючи ці дані, команда астрономів з Італії, Бразилії та США повідомила, що відкрила навколо HIP 104045 дві планети, аналоги яким також можна знайти у Сонячній системі.

Які це за планети?

Найближче до зірки, на відстані 0,9 астрономічної одиниці, знаходиться холодний супернептун HIP 104045 c. Вона майже втричі більша за нашого газового гіганта — Нептуна — володіючи масою, як 43 Землі. Рік на ній триває 316 днів. Друга планета — аналог Юпітера у системі HIP 104045 — знаходиться на відстані 3,4 астрономічної одиниці від світила. Масу HIP 104045 b оцінюють у 0,5 маси Юпітера, а рік на планеті триває аж 2 315 днів.

Як пишуть у своїй статті астрономи, вони розраховували, що планетна система HIP 104045 буде також нагадувати Сонячну, тобто володіти не лише периферійними газовими і крижаними гігантами, а і внутрішніми кам'янистими планетами, схожими на Землю. На їхню думку, на архітектуру планетної системи зорі могло вплинути формування супернептуна так близько до світила. Це лише підкреслює різномаїття зоряних систем у Всесвіті та накладає нові обмеження на умови формування нашої власної системи.

Космічні землі

🌞Нещодавно астрономи відкрили шосту близьку до нас землеподібну планету, клімат на якій дозволяє підтримувати воду на поверхні у рідкому стані

🌎🌎Одразу пару землеподібних планет знайшов телескоп TESS. Щоправда, на них нема зміни дня і ночі

🔭Перша відкрита телескопом «Джеймс Вебб» екзопланета також виявилась схожою на Землю. Рік на ній триває всього 2 доби