Зоологи виявили рекордсмена зі швидкості обертання під час стрибка — ним стало членистоноге Dicyrtomina minuta, яке здатне виконувати сальто назад зі швидкістю до 368 обертів за секунду. Ця тварина має довжину всього 1-2 міліметри і здатна підстрибувати на висоту до 62 міліметрів. За один стрибок, який в середньому триває 161 мілісекунду, D. minuta здійснює в середньому 20.5 повних обертів. Цікаво, що ця тварина зазвичай стрибає назад або вбік, але ніколи прямо вперед. Такий спосіб руху D. minuta використовує для швидкого відступу від небезпеки. Про відкриття повідомили у статті журналу Integrative Organismal Biology.
Як тварині вдається так розганятися?
Щоб розібратися, як D. minuta стрибає, вчені використали камеру з частотою зйомки 40 тисяч кадрів на секунду. Аналіз кадрів показав, що ці тварини не використовують для стрибків ноги. Замість цього вони мають спеціальний орган під назвою фурка, який складається під черевцем.
Під час стрибка фурка розкривається, її роздвоєний кінчик відштовхується від землі, запускаючи комаху в серію сальто назад зі швидкістю до 1,5 метра на секунду. Для приземлення D. minuta має два способи: вона може використовувати спеціальний липкий орган коллофор, який викидає з тіла, щоб прикріпитися до поверхні, або ж просто дочекатися поступового сповільнення свого руху після падіння на землю.
Як стрибають інші тварини
🪲 Личинки однієї з родин жуків продемонстрували новий тип стрибання — вони підстрибують у повітря, вигинаючись та відштовхуючись від субстрату.
🪱 П’явки з Мадагаскару теж здивували науковців своєю стрибучістю — попри давні свідчення такої здатності, це вперше вдалося зафільмувати.
🐸 А от короткоголові жаби заради своєї мініатюрності пожертвували відчуттям рівноваги — і геть незграбно стрибають. Детальніше про це ми розповідаємо у нашому відео.