Зонд MAVEN показав обидві півкулі Марса в ультрафіолеті

Космічний апарат MAVEN показав, який має вигляд Марс в ультрафіолетовому світлі. На нових світлинах можна побачити, як в атмосфері планети розподілений озон, водень, а також хмари і тумани. MAVEN застав південну півкулю Марса, коли він підійшов до Сонця найближче, а також спостерігав північну півкулю планети у найвіддаленішій від Сонця точці. Нові зображення Марса опублікувала NASA.

Марс на зображеннях MAVEN після обробки кольорами. NASA / LASP / CU Boulder

Марс на зображеннях MAVEN після обробки кольорами. NASA / LASP / CU Boulder

Що видно в ультрафіолеті?

MAVEN спостерігав Марс за допомогою інструмента IUVIS на довжинах хвиль від 110 до 340 нанометрів, які знаходяться за межами видимого людському оку спектра. Тому фахівці NASA зафарбували світлини відповідно до яскравості випромінювання у червоний, зелений та синій. Так атмосферний озон виглядає більш пурпуровим, хмари і туман — білим і блакитним, а поверхня Марса забарвлена у брунатний та зелений кольори.

На світлині зліва зображено південну півкулю Марса в час, коли у ній вирує літо, а на світлині справа — північна півкуля планети взимку. Зимова світлина має найбільш яскраве пурпурове забарвлення завдяки тому, що за низьких температур концентрація озону в марсіанській атмосфері найбільше. З настанням весни його зруйнує водяна пара.

Апарат MAVEN вивчає Марс з 2014 року. З його допомогою астрономи виявили, що пилові бурі на планеті викидають з її атмосфери воду, марсіанські вітри провокують атмосферні ультрафіолетові спалахи, а іони з атмосфери здатні забруднювати супутник планети Фобос