Знайдені на Землі метеорити з марсіанської лави виявилися молодими

Марсіанські вулканічні породи, які метеоритами потрапили на Землю, виявилися не старшими за 540 мільйонів років. Досі вчені не знали точного віку цих метеоритів, оцінюючи його від 200 мільйонів до 4 мільярдів років, але завдяки новому методу датування планетологи зможуть краще зрозуміти вулканічне минуле Марса, розповідає Лондонський Музей природознавства. Стаття вчених опублікована в журналі Earth and Planetary Science Letters.

Один зі знайдених марсіанських метеоритів. Jon Taylor / Flickr

Один зі знайдених марсіанських метеоритів. Jon Taylor / Flickr

Чому важливо знати вік метеоритів?

Поки жодна місія не доставила на Землю ґрунт з Марса, відтворювати геологічну історію планети вченим допомагають рідкісні марсіанські метеорити. Вони потрапили на Землю, коли внаслідок зіткнень Марса з астероїдами частина матеріалу планети потрапляла у космос. Сьогодні з майже сотні тисяч знайдених метеоритів марсіанське походження підтвердили у всього 350, 290 з яких належать до шерготитів — порід, які виникли у ході вулканізму. За ними вчені могли б відтворити історію вивержень вулканів на Марсі. Утім, різні методи оцінки віку цих метеоритів, засновані на порівнянні ізотопів у них, давали різні значення: від 200 мільйонів до 4 мільярдів років. Новий підхід запропонували дослідники Університету Глазго.

Що виявили вчені?

Для свого дослідження науковці взяли проби з шести шерготитів, щоб порівняти у них швидкість розпаду ізотопу калію-40 та аргону-40. Завдяки покращеному методу аналізу даних та більшій кількості проб, вчені змогли виокремити зовнішні домішки аргону від тих, що знаходилися в метеориті. Таким чином дослідники визначили, що вік зразків складає від 161 до 540 мільйонів років. На думку вчених, ці метеорити виникли з останніх вивержень вулканів на Марсі.

  • Найбільший вулкан Марса і цілої Сонячної системи — гора Олімп. Утім, нещодавні дослідження виявили, що Олімп міг бути вулканічним островом, навколо якого був океан.