Марсіанські вулканічні породи, які метеоритами потрапили на Землю, виявилися не старшими за 540 мільйонів років. Досі вчені не знали точного віку цих метеоритів, оцінюючи його від 200 мільйонів до 4 мільярдів років, але завдяки новому методу датування планетологи зможуть краще зрозуміти вулканічне минуле Марса, розповідає Лондонський Музей природознавства. Стаття вчених опублікована в журналі Earth and Planetary Science Letters.
Чому важливо знати вік метеоритів?
Поки жодна місія не доставила на Землю ґрунт з Марса, відтворювати геологічну історію планети вченим допомагають рідкісні марсіанські метеорити. Вони потрапили на Землю, коли внаслідок зіткнень Марса з астероїдами частина матеріалу планети потрапляла у космос. Сьогодні з майже сотні тисяч знайдених метеоритів марсіанське походження підтвердили у всього 350, 290 з яких належать до шерготитів — порід, які виникли у ході вулканізму. За ними вчені могли б відтворити історію вивержень вулканів на Марсі. Утім, різні методи оцінки віку цих метеоритів, засновані на порівнянні ізотопів у них, давали різні значення: від 200 мільйонів до 4 мільярдів років. Новий підхід запропонували дослідники Університету Глазго.
Що виявили вчені?
Для свого дослідження науковці взяли проби з шести шерготитів, щоб порівняти у них швидкість розпаду ізотопу калію-40 та аргону-40. Завдяки покращеному методу аналізу даних та більшій кількості проб, вчені змогли виокремити зовнішні домішки аргону від тих, що знаходилися в метеориті. Таким чином дослідники визначили, що вік зразків складає від 161 до 540 мільйонів років. На думку вчених, ці метеорити виникли з останніх вивержень вулканів на Марсі.
- Найбільший вулкан Марса і цілої Сонячної системи — гора Олімп. Утім, нещодавні дослідження виявили, що Олімп міг бути вулканічним островом, навколо якого був океан.