Змію застали за утіканням перекатом

Малайзійські та американські біологи описали незвичайний спосіб утікання від небезпеки у карликової очеретяної змії (Pseudorabdion longiceps) — шляхом перекочування, або через сальто. Спосіб пересування, який раніше не реєстрували у змій, описаний у журналі Biotropica.

P. longiceps. Evan Quah / Biotropica, 2023

P. longiceps. Evan Quah / Biotropica, 2023

Як котилася змія?

Хоч змії й хижаки, але часто і самі є здобиччю, особливо, якщо вони маленького розміру. Тож вони мають низку пристосувань, які допомагають вижити при зустрічі із хижаком. Серед них — шипіння і видавання інших відлякувальних звуків і запахів, загрозливі пози, маскування, а також утікання. І в карликової очеретяної змії спосіб утікання виявився вкрай особливим, як описують науковці Малайзійського університету в Сабагу, Університету Ла-Сьєрра та Малайзійського наукового університету.

Покадрове зображення перекочування змії P. longiceps. Evan Quah / Biotropica, 2023

Покадрове зображення перекочування змії P. longiceps. Evan Quah / Biotropica, 2023

Серпневого вечора 2019 року науковці помітили на дорозі одну з дорослих особин P. longiceps. Коли до неї наблизилися, вона спочатку завмерла, а потім скрутила своє тіло у кільце і почала відкочуватися. Вона здолала 1,5 метра за п'ять секунд, чого не змогла б звичайним пересуванням, зважаючи на те, що цей вид сягає у довжину усього близько 20 сантиметрів. Змія ще декілька разів продемонструвала свої навички науковцям, які змогли зняти серію зображень із її рухами на камеру. Автори вважають, що крім того, що така втеча відносно швидка, вона ще й може спантеличувати ворога, даючи додатковий час на відступ.

Іншим способом пересування змій, який став відомим лише недавно, є забирання на вертикальні об'єкти, формуючи тілом ласо.