Лабораторія реактивного руху NASA показала змієподібного робота EELS для пошуку позаземного життя. Форма робота дасть йому можливість дістатися навіть океана, прихованого під кригою супутника Сатурна Енцелада, вважають розробники. Про випробування прототипа робота NASA розповідає на своєму сайті.
Що це за робот?
Спостереження космічної станції «Кассіні» виявили, що під поверхнею крижаного супутника Сатурна Енцелада може існувати океан. На нього вказують гейзери з водяної пари, а також аміаку, метану, азоту та інших речовин, які б'ють з системи розломів на поверхні супутника. На думку дослідників Лабораторії реактивного руху NASA, ці гейзери також можуть бути і найпростішим шляхом до океана Енцелада, щоб дослідити його напряму. Тому у 2019 році вони зайнялися розробкою робота EELS (Exobiology Extant Life Surveyor, «Дослідник екзобіології існуючого життя»), який міг би дістатися під поверхню Енцелада, пролізши крізь розломи.
Як EELS зможе це зробити?
EELS є багатосегментним роботом, який складається з однакових гвинтоподібних частин, що приводять його в рух. Обертаючись, вони діють як гусениці на поверхні, але у воді можуть працювати як гребні гвинти на суднах. Крім того, для EELS розробили систему автономної навігації, щоб робот не вимагав керування з Землі. Система з камер і лідарів дасть йому можливість самостійно орієнтуватися у просторі та обирати безпечний шлях.
Чотириметровий прототип EELS вагою у 100 кілограмів, який складався з 10 сегментів, успішно випробували у пісках змодельованого у NASA середовищі Марса, в снігу, у шахтах, а також на кризі на місцевій ковзанці.
NASA Jet Propulsion Laboratory / YouTube
Ми вже розповідали про змієподібного робота, який також може стати у пригоді в дослідженні. Він вміє рухатися сипкими середовищами та міг би розмістити у марсіанському реголіті, наприклад, сейсмічні датчики.