Дотримання рекомендацій для здорового серця сповільнило старіння

Вісім рекомендацій, які Американська асоціація серця сформувала для підтримання здоров'я серцево-судинної системи, зокрема багатий овочами раціон та фізично активне життя, виявилися дієвими для сповільнення старіння. Люди, що ретельно їх дотримуються, виявилися біологічно на шість років молодшими за свій хронологічний вік. Про це пише New Scientist з посиланням на дослідження, що його презентують в середині листопада американські вчені на Наукових сесіях Американської асоціації серця.

Tim Mossholder / Unsplash

Tim Mossholder / Unsplash

Які звички рекомендують для серця?

Рекомендації, які розробила Асоціація, у першу чергу покликані знизити ризик серцевих хвороб, а також інсультів, однак вони можуть допомогти підтримати здоров'я загалом. Першою дослідники відзначають необхідність збалансовано харчуватися, споживаючи багато зернових, овочів і фруктів. Важливими є також достатня фізична активність — щонайменше 2,5 години помірної інтенсивності або 75 хвилин високої інтенсивності на тиждень, та відмова від куріння. Ще один пункт — здоровий сон тривалістю 7-9 годин на день. Наступні рекомендації стосуються підтримання нормальної ваги тіла, контролю холестерину та глюкози у крові, а також підтримання нормального кров'яного тиску. Але дослідження вчених Колумбійського університету у Нью-Йорку свідчить, що дотримання рекомендацій кардіологів здатне не лише покращити здоров'я, а й сповільнити старіння.

Який ефект проявили поради кардіологів?

У дослідженні взяли участь більш ніж 6 500 добровольців, які надавали інформацію про виконання порад та пройшли всебічне обстеження. Серед аналізів було і визначення на основі даних про метаболізм, запалення та роботу органів біологічного віку — показника зношеності організму, який не завжди відповідає віку хронологічному, тобто часу з народження.

З'ясувалося, що люди, які найкраще слідують рекомендаціям, мають біологічний вік у середньому на шість років менший за хронологічний. Водночас найгірше дотримання порад призводило до того, що біологічний вік людини був у середньому на чотири роки більший, ніж хронологічний. Дослідники усвідомлюють, що неможливо за день змінити спосіб життя, але радять поступово набувати корисних звичок, щоб зберегти здоров'я якомога довше.

  • Рекомендації Американської асоціації серця частково збігаються з вісьмома корисними звичками, які виявилися пов'язаними з довголіттям у ветеранів. Вони також охоплюють аспекти соціальної взаємодії та залежностей.
  • Про те, як визначають біологічний вік і що можна зробити, щоб він був якомога меншим, читайте у нашому розборі.