Зламаний супутник увімкнувся та знайшов два нові радіаційні пояси Землі

Після двох місяців несправності, супутник NASA CIRBE увімкнувся та виявив два нові радіаційні пояси навколо Землі — зони, де магнітним полем нашої планети утримуються високоенергетичні заряджені частинки. Супутник зміг не лише зареєструвати появу поясів, а й оцінити характеристики частинок у них. Утім, наступні сонячні бурі зруйнували й нові пояси, і подальшу роботу супутника. Присвячена цим подіям дослідницька стаття опублікована у журналі Journal of Geophysical Research: Space and Physics.

CIRBE перед запуском у квітні 2023. Xinlin Li / LASP / CU Boulder

CIRBE перед запуском у квітні 2023. Xinlin Li / LASP / CU Boulder

Що це за пояси, і що сталося з супутником?

Нові пояси CIRBE зареєстрував у червні 2024, коли раптово увімкнувся після квітневої поламки. Пояси розмістилися між двома постійними радіаційними поясами Землі, що лежать на висоті від 600 до 6 000 кілометрів та від 13 500 до 60 тисяч кілометрів. За розрахунками науковців, нові пояси утворилися після потужної сонячної бурі у травні 2024, яка принесла багато частинок з Сонця. Протягом трьох місяців вони лишалися майже незмінними, що є рекордом тривалості подібних структур. Утім, наступні сонячні бурі, як-от у червні 2024, все ж зруйнували їх.

Один з нових поясів, які виявив супутник, позначено фіолетовим. NASA / Goddard Space Flight Center / Kristen Perrin

Один з нових поясів, які виявив супутник, позначено фіолетовим. NASA / Goddard Space Flight Center / Kristen Perrin

Так само сонячні бурі спричинили й остаточну смерть CIRBE, що провів у космосі всього рік. Потік частинок з Сонця призвів до того, що щільність атмосфери на орбіті супутника зросла, тягнучи його вниз. Він почав поступово втрачати висоту та врешті у жовтні 2024 згорів в атмосфері Землі.

  • Сонячна активність не щадить не лише такі невеликі та молоді супутники як CIRBE, а і великі поважні телескопи. Наприклад, через Сонце восени 2024 в атмосфері згорів інфрачервоний телескоп NEOWISE, який 15 років пропрацював у космосі.